Zahraničí

Při pádu ledovce v italských Alpách zemřeli dva Češi. Cestovali spolu

Ministerstvo zahraničních věcí potvrdilo v úterý úmrtí dvou Čechů při neštěstí v italských Alpách. Italští horalové stále neúnavně pátrají po pohřešovaných z tragédie na hoře Marmolada, kde utržený ledovec zavalil skupinu turistů. Záchranné práce však postupují nesmírně pomalu, a to zejména kvůli složitému terénu.

České ministerstvo zahraničních věcí v úterý potvrdilo úmrtí dvou Čechů. Ti cestovali po Itálii spolu, potvrdila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Lenka Do TN.cz. "Na základě informací z našeho zastupitelského úřadu v Miláně můžeme nyní potvrdit, že mezi oběťmi neštěstí v italských Alpách je i český občan," napsalo ministerstvo zahraničních věcí na twitteru už dopoledne. Krátce po 17. hodině potvrdila Do i úmrtí jeho kamaráda.

Přesné počty obětí sesuvu ledovce v italských Alpách ještě nejsou známé. Většina turistů, kteří byli v osudný okamžik na Marmoladě, se totiž ještě stále pohřešuje. Záchranné práce komplikuje především obtížný terén, kvůli kterému záchranáři nemohou oblast důkladně prohledat. Stále totiž hrozí, že se utrhne i zbytek ledovce. I proto byla nalezena a identifikována dosud jen část obětí.

Související obsah

​​Vzhledem k nepřehlednosti situace se informace o celkovém počtu obětí často různí. Podle portálu Rai News se záchranářům podařilo identifikovat sedm těl. Většinou jde o Italy. Mezi mrtvými jsou také dva horští průvodci, kteří skupinu turistů vedli. Jeden z nich poslal své rodině veselou fotku jen pár minut před katastrofou.

Na pomoci obětem neštěstí i jejich příbuzným pracuje také české ministerstvo zahraničí. V Miláně provozuje nouzovou linku generálního konzulátu, kam mohou příbuzní a přátelé zavolat, pokud mají podezření, že jejich blízký by mohl být mezi oběťmi neštěstí.

Související obsah

​Podle mluvčí úřadu Lenky Do se jedná o běžnou praxi. "Lidé se na ministerstvo často obracejí, obzvlášť pokud mají příbuzné v oblasti zasažené nějakou katastrofou a bojí se o jejich bezpečí. Ministerstvo se těmto lidem snaží všemi možnými prostředky pomoci," sdělila Do.

Horští záchranáři využívají při hledání zavalených horolezců množství různých technik. Přímé pátrání v zasypané oblasti je pro ně příliš riskantní vzhledem k tomu, že se může utrhnout i zbytek ledovce. Používají tak například drony s termokamerou či vrtulník vybavený zařízením na sledování telefonního signálu. Na svah samotný se záchranáři vydají nejdříve ve středu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz