Zahraničí

Po tragédii v Alpách se pohřešují tři Češi. Dalšího už našli mrtvého

Nedělní tragédie v Alpách, při které utržený ledovec zavalil skupinu lidí, se týká i Česka. Jednou z obětí má totiž být Čech, píše italský portál Open. Další tři Češi se pohřešují, tvrdí agentura ANSA. Ministerstvo zahraničních věcí toto tvrzení teprve ověřuje.

Italským záchranářům se podařilo identifikovat první oběti neštěstí v italských Alpách. Na hoře Marmolada v Dolomitech se utrhl ledovec, který zavalil skupinu turistů i s horolezeckým průvodcem. Tragédie se odehrála v neděli odpoledne.

Podle portálu Open je mezi čtyřmi identifikovanými oběťmi i jeden Čech. Dohromady při sesuvu ledovce zahynulo minimálně osm lidí, přičemž u zbylých čtyřech nalezených záchranáři teprve zjišťují totožnost. Dalších 19 turistů se pohřešuje, mezi nimi jsou i tři Češi, píše agentura ANSA.

Související obsah

Ministerstvo zahraničních věcí vyzývá občany k tomu, aby se v případě potřeby obrátili na konzulát v Miláně, a to přes nouzovou linku. Zejména pokud mají tušení, že někdo z jejich blízkých byl v okamžiku neštěstí na Marmoladě.

Utržený ledovec v neděli zavalil skupinu turistů z několika evropských zemí. Kromě Čechů se tak pohřešují také Italové, Němci a Rumuni. Záchranáři monitorují místo tragédie ze vzduchu pomocí dronů a vrtulníků. Vstup na horu Marmolada je v tuto chvíli zakázán. Zejména z druhé strany hory, kde záchranáři turisty evakuovali. 

Pod horou však stále zůstává zaparkováno 16 aut. Ta mají patřit členům skupin, které byly v osudnou chvíli na zavalené trati. Právě na základě těchto vozidel odhadují záchranáři, kolik lidí je ještě nezvěstných.

Za tragédii mohlo podle záchranářů horko. Na vrcholku hory bylo v neděli i 12 stupňů. "Led rychle taje a s ním i permafrost, který udržuje půdu stabilní. Výstupy ve vysokých nadmořských výškách představují výzvy i pro ty nejzkušenější," řekla podle portálu la Repubblica šéfka italské horské služby Maurizia Dellantonia.

Související obsah

​Ohřátý svah komplikuje záchranářům jejich práci. Při hledání a záchraně pohřešovaných se totiž musí potýkat s desítkami metrů nestabilních bloků ledu. Navíc hrozí, že zbytky ledovce na svahu se zřítí. Důkladné pátrání by tak ohrozilo životy záchranářů.

Podle svědků katastrofy bylo zřícení ledovce naprosto nenadálé. Zkušený horský průvodce v Alpách obvykle dokáže spolehlivě předpovědět, kdy se může ledovec utrhnout. V tomto případě však ledovec zaskočil i průvodce, kteří byli mezi oběťmi neštěstí.

K neštěstí se už vyjádřil také italský premiér Mario Draghi. "Vyjadřuji svou nejhlubší soustrast příbuzným obětí strašného kolapsu na Marmoladě. Vláda je rodinám obětí i všem zraněným nablízku," řekl podle portálu Rai News Draghi.

Jan Malina, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz