Zahraničí

Proč žralok v Egyptě zaútočil? Experti mají zvláštní teorii

Proč žralok v Egyptě zaútočil? Experti mají zvláštní teorii
Útok žraloka v Egyptě Zdroj: Profimedia

Děsivá smrt rakouské turistky v Egyptě šokovala spoustu lidí. Všichni si teď kladou otázku, proč žralok na ženu vůbec zaútočil. Experti už jednu teorii mají. Podle ní mohly být důvodem mrtvé ovce.

V egyptské zátoce Sahl Hasheesh nedaleko Hurghady, která patří mezi nejoblíbenější turistická letoviska, v pátek zaútočil žralok na 68letou Rakušanku. Zvíře ženě ukouslo ruku a nohu. Jen o pár stovek metrů dál ve stejný den zemřela po útoku žraloka ještě jedna žena, asi 40letá turistka z Rumunska. Zda za útokem stojí stejný žralok, není známo, podle expertů je to ale pravděpodobné.

Žraloci přitom běžně na lidi neútočí, průměrně během roku zemře po jejich útocích šest lidí. Chování tohoto jedince je tak velmi neobvyklé.

Podle expertů mohly žraloka k útoku vyprovokovat mrtvé ovce, jejichž těla v moři plavala. 12. června se totiž u Súdánu potopila loď, která převážela 15 tisíc živých ovcí. Většina z nich se utopila a jejich mrtvoly zůstaly ve vodě. Událost se stala zhruba tisíc kilometrů jižně od Hurghady a je možné, že některá těla mořské proudy odnesly na sever. 

Související obsah

​Spojení s ovcemi si podle rakouského zpravodajského webu oe24.at umí představit i prezident ekologické unie Hassan El Tayeb. Suezským průplavem každý rok proplouvá mnoho lodí, které vezou ovce na islámskou pouť do Mekky. Hlavní oslavy tam letos začínají 7. července. Ve vodě každý rok skončí spousta ovcí, které jsou nemocné nebo během cesty zemřou. Námořníci je následně hází přes palubu, což pravidelně přitahuje více žraloků. 

Chování žraloků je podle potápěčů letos jiné. V reportáži si poslechněte důvody:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz