Zahraničí

Norští těžaři zahájili stávku. Hrozí snížení produkce plynu až o čtvrtinu

Norští těžaři zahájili stávku. Hrozí snížení produkce plynu až o čtvrtinu
Plynovod, ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Zaměstnanci ropného a plynárenského průmyslu v Norsku vstoupili do stávky. Do soboty se tak kvůli tomu může snížit těžba ropy o 15 procent a těžba plynu o 25 procent. Stávka ovlivní i vývoz, který by mohl klesnout až o 56 procent.

Odborová organizace Lederne, v níž je zhruba 15 procent norských pracovníků z oblasti těžby ropy a zemního plynu, požaduje zvýšení mezd jako kompenzaci vzhledem k rostoucí inflaci. O půlnoci místního času proto zahájila stávku a plánuje ji stupňovat.

Podle portálu Insider Norsko dodává 20 až 25 procent zemního plynu z celkové poptávky v Evropské unii a ve Velké Británii. Stávka by tedy mohla znatelně prohloubit energetickou krizi v západní Evropě. Očekává se, že plánovaná eskalace protestu by do soboty mohla snížit produkci ropy o 15 procent, produkci plynu až o čtvrtinu.

Související obsah

​To vše se děje v situaci, kdy bude od 11. července kvůli údržbě odstaven na deset dní plynovod Nord Stream 1, kterým proudí ruský plyn do Německa. Ruský Gazprom navíc snížil dodávky plynu tímto plynovodem již minulý měsíc o 60 procent. Učinil tak proto, že na něj Západ uvalil sankce kvůli válce na Ukrajině. Plynovod zásobuje i další evropské země včetně České republiky.

"Toky zemního plynu se po plánovaných pracích nemusí obnovit, což by mělo dopad na skladování paliva před zimou, kdy poptávka prudce stoupá," vyjádřil své obavy německý ministr hospodářství Robert Habeck.

pem, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz