Domácí

Češi se zbavují psů a koček kvůli zdražování. Útulky jsou přeplněné

Zdražuje všechno a výjimkou není ani krmivo pro domácí mazlíčky. Ceny šly nahoru zhruba o čtvrtinu a výsledkem je, že se lidé psů a koček začali zbavovat. V útulcích končí i zvířata, která si pořizovali lidé v době dvou covidových let, ale teď na ně nemají čas.

V době pandemie byl o psy obrovský zájem, teď někteří jejich majitelé zjistili, že na ně nemají čas. Psi tak často končí v útulcích. Ty jsou ale přeplněné a řada z nich vyhlásila stop stav.

"V tuto chvíli je tady 23 psů, celková kapacita je 24. Z toho vyplývá, že bychom neměli přijímat žádné psy, udělali jsme tedy stop stav pro příjem psů od majitelů, přijímáme pouze nalezence," uvedl Jan Jurák, ošetřovatel v útulku Dogpoint.

"Je to tak, že lidé si před volnem a prázdninami tolik nechtějí ta zvířata adoptovat. A naopak ti, co se chtěli pejska zbavit, tak je to pro ně nejlepší období," vysvětlila zakladatelka útulku AniDef Kristina Nowakowska.

Související obsah

Jednou z příčin je i zdražování. Rostou ceny krmiva a potřeb pro mazlíčky, takže někteří majitelé nemusí péči o ně finančně zvládat.

Granule zdražily o zhruba čtvrtinu. "V ceně granulí jsou velké rozdíly, to se samozřejmě odráží také na kvalitě, tudíž pokud chci krmit psa suchým krmivem s vysokou výživovou hodnotou, tak si za to musím zaplatit. To maso a zelenina, tam se toho navíc udělat nedá," dodala Nowakowska.

Útulky sice nové psy nepřijímají, ale zato zájemci o venčení mají z čeho vybírat. A prý je tam uvítají s otevřenou náručí.

Klára Malátová, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz