Počasí

Meteorologové potvrdili další tornádo v Česku. Řádilo na Táborsku

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) potvrdil v pondělí výskyt dalšího tornáda v Česku. Zaznamenali ho minulý týden ve středu večer u Svin na Táborsku. Podle škod na stromech odhadli jeho sílu na IF1.

"Získané informace prokazují, že došlo ke kontaktu víru se zemským povrchem," uvedl ČHMÚ v tiskové zprávě. Jednalo se tedy o tornádo, ne o trombu. To zároveň poškodilo na místě několik stromů. Právě podle škod na stromech určil ČHMÚ intenzitu tornáda. Jednalo se o stupeň IF1, tedy druhý nejnižší ze šesti možných.

Meteorologové ověřovali, zda škody nezpůsobil vítr. "O tom, že škody nezpůsobil přímočarý vítr z húlavy nebo microburstu (propad studeného vzduchu) svědčí i skutečnost, že daným místem prochází velmi úzký a zároveň dlouhý pás polehlého obilí. To je navíc položeno směrem do středu pásu. To svědčí o sbíhavosti proudění nasáváním vzduchu do středu víru," upozornili tento týden.

Související obsah

Podle videí z místa si byl David Rýva z ČHMÚ už před týdnem jistý, že se jednalo minimálně o trombu. Ta se totiž od tornáda liší tím, že se nedotkne země. "Upřímně mě nepřekvapuje, že v Jihočeském kraji podezření na tornádo vzniklo. Na našem facebooku jsme před tím dokonce už včera varovali," prohlásil pro TN.cz Rýva minulý čtvrtek.

Na internetu se objevilo několik videí. "Ještě teď se třesu z toho, co jsem teď viděl. Navštívilo nás tornádo! Jsme v pohodě, i kočky, ale okolí příšerné. Nemohu ani najít cestičku, kudy se chodí okolo chat k řece, a ani nevím, kudy k sousedům přes ty stromy," napsal o větrném víru pan Pavel.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz