Videoreportáž

Problémovou Matiční ulici čekají změny. Zničené domy půjdou k zemi

Matiční ulici v Ústí nad Labem znal koncem 90. let prakticky celý svět. Starousedlíci si tehdy stěžovali na nepřizpůsobivé občany, které radnice nastěhovala do dvou činžovních domů a v říjnu 1999 tam obě skupiny oddělil dvoumetrový plot. Případ tehdy řešila zahraniční média a čeští i světoví politici. Ve čtvrtek začala demolice obou domů, ze kterých nájemníci odešli v roce 2011.

Přípravy na demolici dvou domů začaly ráno. Pracovníci demoliční firmy museli kromě vynesení odpadu odtud také se strážníky vykázat bezdomovce. "K dnešnímu dni byla provedena prohlídka v součinnosti s městkou policií, byly vykázany celkem čtyři osoby z obou objektů," uvedl stavbyvedoucí Martin Graupner.

Problémy Matiční ulice mají kořeny hluboko v minulosti. V roce 1994 sem radnice sestěhovala nepřizpůsobivé občany, kteří neplatili nájem v okolních panelácích. "Ti lidé tady ovšem dělali nepořádek, nevážili si té možnosti, že jsme je nevyhodili na ulici," vzpomíná náměstek ústeckého primátora Pavel Tošovský (ODS).

Související obsah

V říjnu 1999 se tak po stížnostech původních obyvatel radnice rozhodla, že kolem činžáků postaví dvoumetrový plot. "Výrazem vůle obyvatel Ústí nad Labem je například i pohlednice, na níž je počítačovou projekcí zeď již postavená s přetékajícími odpadky," informoval tehdy reportér TV Nova Ivan Berka.

"Já myslím, že to byl velmi dobrý krok, protože pomohl těm lidem, kterým jsme pomoci chtěli," pokračoval Tošovský. Jenže po kritice nejen tuzemských politiků a občanských iniciativ plot po šesti týdnech z ulice zmizel. Nepřizpůsobiví se postupně odstěhovali, poslední nájemník odešel před 11 lety. Tím ale problémy neskončily.

Související obsah

"Stahovali se sem různě bezdomovci, narkomani, bylo tady i několik požárů, protože tady třeba pálili kabely. Nakonec jsme rozhodli proo demolici," vysvětlil náměstek primátora.

Demolice by měla trvat zhruba měsíc. Radnice se poté rozhodne, jak prostor využít. "Případná rekonstrukce by byla velmi nákladná. Teď už to tady na bydlení vhodné není, hodí se to spíše pro nějaké podnikatelské aktivity," uzavřel Tošovský.

V havarijním stavu je také nedaleko stojící třetí dům, který má ale soukromého vlastníka. O jeho osudu se teprve jedná.

drz, sam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz