Domácí

Chrudimská nemocnice se topí v problémech, část je uzavřená

V poslední době razantně omezuje péči Chrudimská nemocnice, zcela uzavřená už je třeba lůžková část interny. Vedení ale hledá specialisty prakticky na všech odděleních . A starostové z okolí se bojí, že zdravotnické zařízení nakonec zavře úplně. V okrese se už podepisuje petice za zachování péče.

Lůžková část interního oddělení Chrudimské nemocnice se uzavřela 1. července. Nemocnice má vážné personální problémy, a to nejen na interně. V současnosti hledá zdravotníky pro celkem 13 oddělení. Inzeráty jsou v odborných časopisech, manažeři hledají lékaře na veletrzích a také na sociálních sítích.

Vedení radnice v Chrudimi připravilo i petici za zajištění provozu v plném rozsahu v Chrudimské nemocnici. Na akci se podílí stovka obcí z okresu, petičních míst jsou skoro dvě stovky. Zatím se podařilo nasbírat asi 2 000 podpisů, většina archů se ale ještě nevrátila.

Petice za zachování plně funkční nemocnice:

Průvodní dopis k petici za chrudimskou nemocnici

Typ souboru: pdf Velikost: 720.74 kB

Petice za zachování všech služeb v chrudimské nemocnici

Typ souboru: pdf Velikost: 1.63 MB

​"Bojíme se omezení péče. Nebo že by došlo k uzavření nemocnice," vysvětlil chrudimský starosta František Pilný (ANO). Zhruba před pěti lety došlo k omezení ortopedie, která se už nikdy nevrátila do původního provozu.

"Uzavření interního oddělení Chrudimské nemocnice je pro obyvatele Chrasti nepříjemná komplikace. Komplikace, která znamená v případě hospitalizace delší cestu do nemocnice – cestu do Pardubic. Petice toho moc nevyřeší, věříme však, že Pardubický kraj udělá vše pro vyřešení situace a zachování plného provozu Chrudimské nemocnice, jak deklaruje. Ze situace jsme samozřejmě rozčarovaní, ale zároveň víme, že je volební rok. A každý problém může být zneužit pro volební kampaň. Problém je potřeba řešit systémově a ze strany Pardubického kraje," uvedla chrastecká místostarostka Iva Doležalová (za KDU-ČSL).

Chrudimská nemocnice je důležitá pro široké okolí:

Zdroj: Google Maps / TN.cz
Zdroj: Google Maps / TN.cz

Kraj, který je zřizovatelem, slibuje, že nemocnici neuzavře. "Téma uzavření nemocnice či převzetí od Pardubického kraje nikdy nebylo, není a nebude na stole. Garantujeme nejen vedení města, ale i všem pacientům další fungování a rozvoj nemocnice," řekl pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Zatím není jasné, jaká bude budoucnost tohoto zařízení. "Co bude od září, nedokážeme úplně slíbit," řekl Netolický pro TV Nova. Kraj ale prý počítá s investicemi.

Související obsah

ČLK: Uzavíraní oddělení nové lékaře nenaláká

K situaci v Chrudimské nemocnici se vyjádřila také chrudimská pobočka České lékařské komory (ČLK). "Interna je základním oborem medicíny. Její činnost nemůže jiný obor suplovat. Uzavřením tohoto základního oddělení dojde k výraznému snížení dostupnosti zdravotní péče," popsal předseda okresní pobočky ČLK Milan Ševčík.

Okresní lékařská komora podle Ševčíka na problém s nedostatkem zaměstnanců, upozorňovala již loni na podzim. "Především jsme upozorňovali na nutnost zaměřit se na získání absolventů, kteří budou končit své studium v létě 2022. Bohužel musíme konstatovat, že k realizaci praktické většiny těchto kroků nedošlo," dodal Ševčík.

"Každoročně v této době ukončuje své studium na lékařské fakultě více než 1 200 nových kolegů. Je zcela naivní představa, že v současné situaci by některý z nových kolegů čekal na plné otevření oddělení, pokud se mu nabízí práce na jiných, plně funkčních pracovištích. Uzavření v době, která je během roku nejvíce příznivá k náboru nových lékařů, nastoluje otázku, zda není záměrem krizi spíše prohloubit než ji smysluplně řešit," okomentoval na konci června.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz