Zahraničí

Velký požár v oblíbené chorvatské destinaci. V okolí nejde elektřina

U pobřežního města Pula v Chorvatsku zuří obrovský požár. Hasičům jejich práci při hašení komplikuje silný vítr, který plameny šíří. V okolí kvůli ohni přestala fungovat elektřina. V letovisku jsou na dovolené i Češi.

Hořet začalo v sobotu před polednem u okrajových čtvrtí Valdebek a Dolinka. Požár bleskově zmohutněl a zasáhl rozvodnu elektřiny. Většina Puly je kvůli tomu bez proudu, informovala chorvatská stanice HRT.

Požár se rychle šířil kvůli silnému větru. "Požár není pod kontrolou a očekává se příjezd dalších jednotek hasičů," řekl HRT velitel tamních hasičů Dino Kozlevac hodinu po poledni. S ohněm bojovalo 85 hasičů s 25 vozidly a třemi letadly i mnoho dobrovolníků včetně turistů, kteří pomáhali místním. Požár se podařilo dostat pod kontrolu kolem 19. hodiny, dohašování potrvá zřejmě další tři dny.

Související obsah

Pobřežní istrijské město je populární i u českých turistů. "V okolních městech zavřeli všechny obchody, nefungují čerpací stanice, protože nikde nefunguje elektřina, nejspíše s tím souvisí ten požár," sdělil redakci TN.cz Dominik Ryšavý, který na místě zrovna je.

Podle portálu Glas Istre odpoledne mezi Vintijanem a Dolinkou shořely domy. Lidi v okolí museli evakuovat. Oheň se podle hasičů šířil na všechny strany. V místě policie uzavřela silnici z Vintijanu do Kaštijunu.

Shořelo asi 40 hektarů porostu včetně lesa, několik karavanů, chat a menších zemědělských stavení. Popelem lehl autoservis s 25 auty, které nebyly schopné provozu. Naštěstí nejsou hlášené žádné oběti ani vážná zranění.

Příčina vzniku ohně není zatím jasná. Mohla ho způsobit nedbalost, například odhozený nedopalek cigarety, elektrický zkrat, vyloučeno není ani úmyslné zapálení. Další variantou je, že díky silnému větru se opětovné rozhořel požár, který v těchto místech hasili před čtyřmi dny.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz