Zahraničí

Nejen Podgora. Češi na splašky v moři v Chorvatsku narazili i v jiných letoviscích

Nejen Podgora. Češi na splašky v moři v Chorvatsku narazili i v jiných letoviscích
Výkaly v moři viděli Češi i na Makarské riviéře Zdroj: Se souhlasem Lukáše Mičoly

Letošní dovolená v Chorvatsku byla pro řadu Čechů zklamáním. Splašky ve velkém množství se v Jaderském moři objevily na více místech, a to opakovaně. Kromě Podgory vyhnaly turisty z pláží i v Zaostrogu ležícím jižněji na Makarské riviéře.

Poté, co jsme informovali o znečištěném moři v Podgoře na Makarské riviéře v Chorvatsku, na které nás upozornil pan Lukáš Mičola z Plzně, se na nás obrátila další čtenářka se stejnou zkušeností. Paní Monika Lužná se v pátek vrátila z desetidenní dovolené, kterou s rodinou trávila v Zaostrogu na jihu Dalmácie.

Stejně jako pan Mičola byla paní Monika v Chorvatsku už mnohokrát a letošní situace ji velmi nemile překvapila. "Přijeli jsme tam v pondělí a můj manžel s kamarádem byli, buď ve středu, nebo ve čtvrtek, na paddleboardu. Kousek od bojek viděli hnědý mastný flek s pěnou. Bohužel ty proudy, které šly s přílivem, to přinesly k pláži na mělčinu, kde se koupou děti. Dostalo se to i na břeh," popsala svou zkušenost paní Monika.

Související obsah

​U jednoho případu přitom nezůstalo. Situace se opakovala během dovolené ještě několikrát. "Ten den už jsme do vody nešli, přesunuli jsme se na jiný úsek pláže. Pak jsme se tam vraceli a objevilo se to tam ještě tak třikrát, čtyřikrát. Když jsme viděli, že se v moři táhne pruh pěny, tak už jsme věděli, která bije. Počkali jsme, až půjde vidět, že je to nahnědlé, a to jsme pak hned opouštěli pláž," prozradila turistka a maminka dětí.

Na infocentru v Podgoře, kde se na situaci ptala i reportérka TV Nova, řekli, že o problému vědí a moře tímto způsobem znečišťují lodě. Podle paní Moniky v Zaostrogu ale splašky vycházely z potrubí. "Když byli na tom paddleboardu, viděli, že to šlo z potrubí, které tam vyúsťovalo do moře. Nebylo to z žádné lodi, těch lodí tam tolik ani nepluje. V Podgoře jich je rozhodně víc," domnívá se paní Monika.

Letošní situace nemá obdoby

Stěžovat si rodina nikam nešla. "Je to malá vesnička, ani jsme nevěděli, kam bychom si měli jít stěžovat. Ale vzhledem k tomu, jak to vypadalo, nám všem bylo jasné, o co se jedná. Nebylo to tak, že by tam plavala pevná stolice, byly to takové rozmočené cucky. A dělalo to mastný film na moři," popsala problém totožně jako pan Mičola.

Související obsah

​"Upřímně mi to celkový dojem dovolené narušilo. Moře v Chorvatsku je krásné, průzračné a očividně se to teď velmi zhoršilo. Kdysi, když jsme jezdili do Podgory, tak se to sem tam stalo, ale ne že bychom to za dovolenou zažili vícekrát. Letos toho bylo vyloženě hodně. Poprvé jsme to zažili v takovém masivním množství, že se to táhlo podél celé pláže. Ta pláž má zhruba kilometr," posteskla si česká turistka.

Chorvatsku proto příští rok už šanci pravděpodobně nedá. "Příští rok budeme asi vybírat jinou destinaci, i s ohledem na děti. Tohle by se mělo v Chorvatsku řešit, je to očividně dlouhodobý problém a není normální, že tam přijedete v turistické sezóně a plavete tam ve splaškách," dodala na závěr.

Štáb TV Nova natáčel mimo jiné i na chorvatských plážích. Podívejte se, jaké jsou tam letos ceny služeb:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz