Tipy na výlet

Letní výlety v srdci Evropy. Navštivte nejkrásnější české památky UNESCO

Letní výlety v srdci Evropy. Navštivte nejkrásnější české památky UNESCO
Památky UNESCO v České republice Zdroj: Profimedia

Česká republika je překrásná země plná historického, přírodního a kulturního bohatství, právě proto jsou některé památky zapsané na seznamu dědictví UNESCO. Tyto dechberoucí stavby a přírodní poklady opravdu stojí za to navštívit. Zvolte v anketě, která z nich vás láká nejvíc.

Na území celého Česka se rozprostírá nespočet kouzelných hradů, zámků, přírodních rezervací a dalších kulturně historických památek. Ty nejkrásnější se nachází na seznamu světového dědictví a rozhodně mají co nabídnout, dohromady je jich celkem šestnáct.

Historické centrum Prahy

Není překvapením, že mezi památkami na seznamu UNESCO se nachází i velká část ze stověžaté Prahy. Patří tam Hradčany, Staré a Nové město, Malá Strana, ale i vzdálenější Vyšehrad. Okouzlující centrum Prahy se začínalo budovat již od 10. století, proto je zde možné vidět prolnutí středověké, renesanční i barokní architektury.

Návštěvníci by se měli rozhodně podívat na Pražský hrad s katedrálou sv. Víta, Národní muzeum, pražský orloj nebo Staré židovské město pražské a jeho synagogu. Typickou pražskou dominantou je Karlův most, ze kterého se turisté mohou kochat krásným výhledem na Vltavu.

Historické centrum Českého Krumlova

Pohádkové město ležící na břehu řeky Vltavy patří mezi další památky, kam se vyplatí vydat. Ve městě se nachází unikátní barokní divadlo i historické centrum plné spletitých uliček a kamenných měšťanských domů.

Malebnému městu vévodí Státní hrad a zámek v Krumlově, který je po Pražském hradě druhý největší hradní komplex v Čechách. K návštěvě vybízí i krásná zahrada, místní synagoga nebo galerie.

Historické centrum města Telč

Další památková oblast pochází ze 14. století, kdy jeho velká část lehla popelem a následně byla opět vybudována. Ve městě je k vidění řada renesančních a barokních domů, zámek a také síť jihočeských rybníků.

Související obsah

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře

Kouzelně působící kostel má tvar pěticípé hvězdy, kterou obklopuje hřbitov. Poutní kostel, který je zasvěcený Janu Nepomuckému, je dílem legendárního architekta Jana Blažeje Santiniho a je ukázkou velkolepé barokní architektury.

Historické centrum a další památky v Kutné Hoře

Středočeské městečko je často cílem mnoha turistů, a to právě díky jeho nádhernému komplexu památek. Město, které proslavily stříbrné doly, představuje skvostnou ukázku středověké architektury evropského rozměru.

Za návštěvu stojí gotický chrám sv. Barbory, katedrála Nanebevzetí Panny Marie, stříbrné doly horníků, ale i strašidelná kostnice s pyramidami lebek.

Památky UNESCO v České republice Zdroj: Getty Images

Lednicko-valtický areál

V pohádkovém areálu se mísí novogotická architektura s barokem, s romantickými stavbami a rybníky. Turisté zde mohou navštívit i minaret, který leží na břehu rybníků, jeho hlavní část se skládá ze dvou částí, a to valtického a lednického zámku.

Dalším lákavým důvodem, proč se do Lednicko-valtického areálu podívat, je příjemné okolí vybízející k cyklovýletům i pěším procházkám.

Vesnická rezervace Holašovice

Nádech jako z večerníčku má vesnička v Holašovicích, která nabízí k vidění originální lidové stavby z 18. a 19. století. Tato rezervace působí jako z omalovánek Josefa Lady a je ukázkou stylu známého jako "jihočeské lidové baroko".

Související obsah

Zahrady a zámek v Kroměříži

Nádherný barokní zámek s přilehlými zahradami působí jako české Versailles, představuje zachovalý příklad barokního sídla vyšších šlechtických rodů.

V létě se návštěvníci mohou těšit na rozkvetlé zahrady anglického typu, ale také barokní Květnou zahradu, ve které si budou připadat jako v pohádce.

Zámek a zámecký areál v Litomyšli

Renesanční zámek v Litomyšli je jako nádech Itálie v domácích končinách. Typická je pro něj hlavně sgrafitová výzdoba fasády, což je vyrývací technika výzdoby omítky, ale také krásná bílá barva zámku.

V areálu se návštěvníci mohou porozhlédnout i po dalších budovách a přilehlých zahradách.

Památky UNESCO v České republice Zdroj: Profimedia

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Pamětní sloup se tyčí v centru Olomouce a pochází z 18. století. Několik metrů vysoká památka je typickou ukázkou barokních sloupů, které jsou velmi charakteristické pro střední Evropu, na něm je vyobrazeno nespočet soch svatých.

Mezi další památky zapsané na seznam UNESCO patří:

Vila Tugendhat v Brně

Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Hornický region Krušnohoří

Krajina pro chov koní v Kladrubech

Lázeňský trojúhelník slavných měst Evropy

Jizerskohorské bučiny

​Podívejte se na video, jak letos můžete vyrazit na Ještěd

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz