Dovolená

Skryté poklady Evropy: Nejkrásnější města, na která se mnohdy zapomíná

Skryté poklady Evropy: Nejkrásnější města, na která se mnohdy zapomíná
San Marino | Zdroj: Profimedia

Evropa je turistickým magnetem, který v sobě skrývá jedinečná města plná barev a nádherné historické architektury. Ty jsou však mnohdy zastíněny známějšími metropolemi, jako je Paříž, Řím, Vídeň nebo Barcelona. Podívejte se na některé opomíjené klenoty Evropy.

Přestože v sobě skrývají nepoznanou krásu, jsou tato města mnohdy zapomenutá. Díky tomu do nich neproudí davy turistů, takže představují i přes letní měsíce klidnou alternativu cestování. A návštěvníci si tam mohou užít báječnou poznávací dovolenou.

Brisighella, Itálie

Pohádkové město nedaleko Boloně je středověký ráj, o kterém téměř nikdo neslyšel. Jednolitost města je okouzlující a nabízí pohled do bohaté historie.

Související obsah

Tajnou destinaci obklopují kopce, na nichž se tyčí tři stavby – hrad La Rocca, věž La Torre a kostel Monticino. Některé stavby pocházejí dokonce ze 14. století.

V Brisighelle je možné se jen tak toulat barevnými uličkami a nasávat historickou atmosféru, ale milovníky přírody zajisté potěší i její krásné okolí.

Bruggy, Belgie

Dlážděné ulice a kanály lemované stromy jsou poklidným místem, které uchvátí každého, kdo do Brugg dorazí. Jejich kouzlo spočívá také v zachovalém středověkém centru z 12. až 15. století. Centrum je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Bruggy se nacházejí nedaleko Bruselu, městu se také přezdívá Benátky severu kvůli síti typických vodních kanálů, které má město společné s italskými Benátkami. Na rozdíl od oblíbené letní destinace je zde ale mnohem méně návštěvníků.

Související obsah

Dubrovník, Chorvatsko

Působí, jako kdyby se tam zastavil čas. Je totiž jedním z nejzachovalejších historických měst, které tvoří výjimečný středověký komplex. Celý Dubrovník má jednotný styl kamenitých vápencových domů, kde se mísí středověká a renesanční architektura.

Na rozdíl od často navštěvovaných chorvatských pláží je Dubrovník mnohdy opomíjen, přestože se staly jeho scenérie prostředím pro natáčení mnohých filmů a seriálů.

Město leží u moře, takže návštěvníci mohou propojit poznávání památek i s koupáním. 

Dubrovník - chorvatské přístavní město | Zdroj: Profimedia

Krakov, Polsko

Město nabízí nádherné památky a mnoho kostelů. Dominuje mu proslulý hrad Wawel, za prohlídku stojí také část Staré Město s gotickou bránou a nádhernými historickými uličkami.

Polské ceny a poměrně blízká vzdálenost jsou další z výhod Krakova. V letních měsících tam navíc nebývá takový přetlak turistů jako v jiných velkých městech Evropy. 

Související obsah

Kotor, Černá Hora

Město v jihozápadní části Černé Hory je jednou z evropských destinací, která propojuje památky s nádhernou okolní přírodou. Rozkládá se téměř na konci boky Kotorské, hlubokého zálivu na pobřeží Jaderského moře, přesněji na úpatí horského masivu Lovćen.

Kouzlo Kotoru dodává jednoduchý styl bílých domů s červenými střechami. Návštěvníci by neměli minout katedrálu svatého Tryfona a kostel svatého Lukáše, jejichž stavba byla zahájena již v 11. století.

Kotor nabízí jak prohlídku památek, tak i pěší výlety po horách, ale i plavby na lodích zálivem.

Zdroj: Trivago.com

Mostar, Bosna a Hercegovina

Další turistickou destinací ve východní Evropě je Mostar ležící v Bosně a Hercegovině. Řadí se mezi oblíbené turistické cíle na Balkáně, uvádí web Global Viewpoint.

Město leží v údolí řeky Neretvy mezi horami Hum a Velež. Přes řeku vede ikonický Starý most, který jako by spojoval multikulturní prvky celého místa. Mostar je totiž jedinečný svými západními i východními tradicemi, kde se smísily prvky Středomoří a Osmanské říše.

Mostar | Zdroj: Getty Images

Porto, Portugalsko

Menší z krásných portugalských měst leží na řece Douro a občas bývá zastíněno známějším Lisabonem. Zajímavou dominantou města je jeden z nejslavnějších mostů, který byl vytvořený Gustavem Eiffelem. Stavba nápadně připomíná styl pařížské věže.

Porto leží navíc u moře a jeho přístav je velmi romantický. Mezi další památky, které určitě stojí za to navštívit, se řadí barokní kostely, muzea i zahrady paláce Cristal.

Související obsah

Návštěvníky Porta uchvátí i originální fotogenická čtvrť Barrio La Ribeira, která září všemi možnými barvami. Zajímavým prvkem je i zachovalá historická doprava napříč celým městem.

Salcburk, Rakousko

Mozartovo rodné město se rozkládá pod rakouskými Alpami. Malebné historické centrum patří mezi památky zapsané na seznamu UNESCO.

Kulturní destinace láká svým barokním stylem a dominuje jí z vršku nedaleké hory pevnost Hohensalzburg. Další z památek, kterou by návštěvníci neměli vynechat, je zámek Mirabell s přilehlými zahradami a také zámek Helbrunn, který nabízí zahrady s vodotrysky a vodními atrakcemi.

Salzburg v Rakousku | Zdroj: Profimedia

Velkou výhodou Salcburku je jeho poměrné blízká vzdálenost od České republiky, pokud si ho stihnete projít celý, je možné vyrazit na pěší túry po Alpách nebo na výlet k jezeru Konigsee.

San Marino

San Marino je nejstarším autonomním městským státem, který leží v srdci Itálie. Mikrostát se rozprostírá na vrcholu hory s kouzelným výhledem na zvlněnou italskou krajinu.

San Marino je velmi podobné Toskánsku, jeho historické centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě krásného středověkého hradu zde najdete labyrint středověkých uliček.

Související obsah

Tři vysoké věže pohlíží na nespočet historických paláců. Celé město působí, jako by se zastavilo ve středověku. 

Varna, Bulharsko

Varna je největší bulharský přístav a největší město na pobřeží Černého moře. Přesto se mu po léta dařilo držet v ústraní a turisté ho často přehlíželi. Přímořské letovisko přitom nabízí krásné pláže.

Varna je známá i svým nočním životem a vzhledem ke své poloze ve východní Evropě nabízí turistům i poměrně přátelské ceny. Historické město navíc tvoří i komplex římských lázní a muzeí, velkou atrakcí je například palác Evksinograd.

Podívejte se, jak nejlépe zvládnout dovolenou ve dvou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz