Zajímavosti

Pozor na některé domácí spotřebiče! Mohou být největšími žrouty energií

Řada domácností kvůli zdražování energií stále přemýšlí, jak ušetřit. Řešení přitom může být velmi snadné. Záleží totiž na tom, které spotřebiče doma používáme. Odborníci upozornili, že některé z nich totiž spotřebují daleko více elektřiny než jiné.

Uklízení i vaření nám v dnešní době usnadňuje mnoho spotřebičů, které jsou zpravidla součástí každé domácnosti. Některé z nich však "žerou" daleko více energie než jiné. Jak upozornila společnost dTest, záleží především na jejich typu, velikosti nebo provozní době.

Z velkých spotřebičů jsou podle průzkumu britské spotřebitelské společnosti Which? největším žroutem elektřiny sušičky prádla s topným tělesem. Ty dle expertů spotřebují dvakrát více energie než modely s tepelným čerpadlem. Energeticky náročné jsou také kombinované chladničky amerického typu.

Související obsah

Provoz ostatních chladniček s mrazákem je přitom o něco levnější. "Hlavní příčinou jsou jejich menší rozměry. Všechna chladicí zařízení musí být neustále zapnutá, což zvyšuje cenovou náročnost používání," vysvětlili odborníci. Ve srovnání s dalšími velkými spotřebiči je nejnižší roční spotřeba vestavěné elektrické trouby a automatické pračky.

V případě malých kuchyňských spotřebičů je energeticky nejnáročnější varná konvice. "Provoz fritézy je levnější než provoz trouby, protože potřebuje méně času k dosažení stejného výsledku a spotřebuje přitom méně elektřiny. To platí také pro mikrovlnku," doplnili experti. Výdaje za energie zpravidla nezvýší ani menší a méně často používané spotřebiče. Jde například o mixéry a odšťavňovače, které nepotřebují mnoho elektřiny.

Jak ušetřit za energie?

Podle odborníků z dTestu lze přitom ušetřit několika jednoduchými způsoby. Pro vaši peněženku bude výhodnější, pokud budete prát prádlo při nižší teplotě. Zpravidla experti doporučují zvolit program na 30 °C a prát pouze ve chvíli, kdy jste schopni pračku naplnit na doporučené maximum.

Související obsah

Ušetříte také v případě, že budete sušit oblečení klasicky a omezíte využití sušičky. Je vhodné také nenechávat elektrické spotřebiče v pohotovostním režimu, při kterém se rovněž spotřebovává energie.

Než potraviny zamrazíte, je vhodné je nechat pořádně vychladnout. Důležité je také udržovat spotřebiče čisté, například pravidelně odstraňovat vodní kámen z varné konvice nebo odmrazovat mrazák.

Při nákupu nového spotřebiče je potřeba vybrat takový, který odpovídá potřebám. "Dvoučlenná domácnost obvykle nepotřebuje energeticky náročnou americkou lednici s mrazákem. Volte šetrnější výrobky, sledujte energetické štítky i výsledky spotřebitelských testů," radí odborníci.

Nejvíce za energie v Evropě platí Češi. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz