Domácí

Speciální léčba postcovidového syndromu. Ve Zlíně používají laser

Speciální léčba postcovidového syndromu. Ve Zlíně používají laser
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Výkonný laser s robotickým skenerem využívají zdravotníci v Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně k léčbě pacientů, kteří prodělali covid-19 a stále mají zdravotní problémy. Takzvaný HILT laser totiž stimuluje plicní tkáň k hojení a jeho působení zrychluje rekonvalescenci.

Speciální laser využívá několik zařízení v České republice u akutního průběhu covidu-19. "My jsme ho začali zkoušet, když už byla vlna onemocnění na ústupu. Ošetřili jsme několik nemocných s doznívající pneumonií, kteří pak mohli být odpojeni od kyslíkové podpory," uvedl primář Rehabilitačního oddělení Krajské nemocnice T. Bati Pavol Skalka.

Většina dalších pacientů trpěla podle Skalky tzv. postcovidovým syndromem, především po těžké covidové pneumonii. "Ukončenou léčbu máme u dvou desítek nemocných, u 80 % z nich lze hodnotit efekt jako příznivý," doplnil Skalka.

Související obsah

Zároveň poznamenal, že i na sobě může potvrdit rychlejší ústup příznaků dušnosti a úlevu po sérii aplikací. "Samozřejmě to není jediná indikace, laserový skener umožňuje především velkoplošnou a velmi sofistikovanou aplikaci laseru na větší plochy těla. Další HILT laser, bodový, už používáme více než dva roky s výborným efektem na bolestivé úpony, jako je tenisový loket, paty nebo doléčování svalových zranění, a to v hloubi svalu," světlil Skalka.

Počty potvrzených případů v Česku rostou. Více se dozvíte v následující reportáži:

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz