Zajímavosti

U oblíbené destinace se objevil žralok. Tak blízko u pevniny nebyl 10 let

U oblíbené destinace se objevil žralok. Tak blízko u pevniny nebyl 10 let
Ilustrační obrázek Zdroj: Getty Images

Potápěčům nedaleko španělské Barcelony se naskytl nebývalý pohled. Ve vodě totiž plaval žralok, který dosahuje rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Takhle blízko pevniny nebyl tento druh spatřen posledních 10 let.

Žralok mako byl minulý týden spatřen pouhých 16 kilometrů od pobřeží ve španělském Garrafu v provincii Barcelona. Mořský predátor, který může dosahovat délky až 4,5 metru, se v těchto vodách neobjevil minimálně 10 let.

Do těchto vod se potápěči vydávají pozorovat primárně velryby, proto je nalezení tohoto žraloka překvapilo. Jeden z fotografů chtěl podle španělského webu El País skočit za zvířetem do vody a zdokumentovat ho. "Věděl jsem, že by to nebylo správné," řekl David Jara.

Související obsah

Pro středomořský ekosystém je prý výskyt tohoto žraloka dobrým znamením, jelikož patří mezi ohrožené druhy, uvedl deník The Mirror. Člověk by se jich údajně bát neměl, i když pravděpodobně tento druh žraloka stál za smrtí rakouské turistky v Hurghadě.

Žraloci mako mohou díky své rychlosti vyskočit dokonce devět metrů nad mořskou hladinu. Zároveň mají jeden z nejsilnějších skusů mezi žraloky. V roce 2020 bylo na Novém Zélandu zjištěno, že jeho skus dosahuje síly až 13 tisíc newtonů.

Potápěči promluvili o kousnutí žraloků:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz