Domácí

Těžké průjmy a zvracení. Lidí s rotaviry je sedmkrát víc než loni, uvedla hygienička

Hygienici upozorňují na extrémní nárůst počtu infekcí, které se během pandemie koronaviru téměř nevyskytovaly. Statistiky ukazují třeba sedminásobné množství rotavirových infekcí. Hlavně děti a senioři mohou při těžkém průběhu skončit v nemocnici.

Sterilní život s respirátory a všudypřítomnou dezinfekcí na čas vymýtil řadu běžných infekcí. Teď se ale vracejí o to silněji. Statistiky hygienických stanic ukazují, že naplno řádí například rotavirové infekce, které způsobují těžké průjmy, zvracení a teploty.

"Máme jich sedmkrát více než loni ve stejné době," uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Renata Ciupek.

Rotaviry jsou velmi odolné a nakažený člověk snadno kontaminuje například potraviny. Průběh nemoci může být hlavně u dětí a seniorů velmi těžký. Tomu odpovídá i počet hospitalizovaných. Ze 600 zhruba třetina skončila v nemocnici.

Související obsah

​Nejzávažnější je celková dehydratace organismu. Kromě rotavirů se teď rychle šíří i respirační onemocnění – rýmy a angíny převažují nad koronavirem. Pozor by měli dávat rodiče i na plané neštovice – těch je až desetkrát více než loni. Nakažené děti by se měly vyhýbat sluníčku, jinak jim hrozí těžké komplikace v podobě zápalu mozkových blan.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz