Ukrajinským vojenským jednotkám se v noci na středu údajně podařilo odrazit další útok na město Slovjansk na východě země. Obce v jeho okolí a v okolí Kramatorsku se ocitly pod silnou palbou Rusů. Útok podnikli také Ukrajinci, a sice na Ruskem okupovaný Luhansk.
Pod palbou ruských houfnic a raketometů se v noci kromě okolí Slovjansku a Kramatorsku ocitla i řada dalších obcí na Donbasu na východě Ukrajiny. Rusové ale žádné nové územní zisky nehlásí. Poté, co minulý týden dobyli město Lysyčansk, oznámili přestávku v postupu. Nyní údajně přeskupují a doplňují své jednotky.
"Útoky na Donbasu neustávají. Situace je tam stále vážná a ztráty se nezmenšují. Nesmíme na to přestat upozorňovat," nechal se slyšet ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Naopak do protiútoku na některých místech přecházejí Ukrajinci. Podle ruských médií v noci na okupované město Luhansk vypálili devět raket z amerických raketometů.
"Ozbrojené ukrajinské jednotky podnikly masivní útoky na systémy protivzdušné obrany, které zajišťují bezpečnost města Luhansk," prohlásil představitel milice samozvané Luhanské lidové republiky Andrej Maročko. Ukrajincům se v úterý údajně podařilo zasáhnout ruskou vojenskou základnu u Melitopolu. Za pomoci bezpilotních letounů také zaútočili na budovu obsazenou ruskými vojáky v okupovaném Enerhodaru.
Podle nejnovějšího průzkumu válku na Ukrajině schvaluje 57 procent Rusů, zejména těch starších. Naopak pro okamžité ukončení vojenského konfliktu je 30 procent oslovených. Průzkum si nechal zpracovat Kreml, k výsledkům se ale nevyjádřil.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz