Zahraničí

Němci slibují více cyklostezek. Dobrá zpráva je to i pro české kolaře

Němci slibují více cyklostezek. Dobrá zpráva je to i pro české kolaře
Ilustrační obrázek | Zdroj: TV Nova

Německá vláda plánuje místo zavedení rychlostních limitů na dálnicích rozšiřovat cyklotrasy a veřejnou dopravu. Cílem země je stát se do roku 2045 uhlíkově neutrální. Dobrá zpráva je to i pro české milovníky cyklistiky. Na německé cyklostezky se dostanou již kousek za hranicemi a budou tak moci využívat podstatně širší síť.

Německý ministr dopravy Volker Wissing oznámil vládní záměr rozšířit linky městské hromadné dopravy, postavit více nabíjecích stanic pro elektromobily a vybudovat více cyklotras. To vše za účelem snížení emisí v rámci nejnovějších klimatických kroků. Opatření se podle ministra ovšem nebudou týkat snižování rychlosti jízdy na dálnicích. Informoval o tom němcký portál The Local.

“Mou povinností jako ministra dopravy je co nejrychlejší řešení otázky ochrany životního prostředí stejně jako zvážení, která opatření jsou vhodná pro všeobecnou mobilitu a jak je bude německá společnost akceptovat,” uvedl ministr Wissing.

Rozšíření německých cyklostezek by každopádně mohlo být dobrou zprávou nejen pro ekology a zastánce boje za ochranu klimatu, ale i pro vášnivé české cyklisty. Již nyní existuje nespočet tras pro cestování na kole jak z českých pohraničních oblastí do Německa, tak i výhradně pro cesty po německém území. 

Související obsah

​Několik kratších cyklotras se nachází například na německém území v blízkosti Českého lesa. Z města Bärnau, které leží hned za českými hranicemi, je možné se přes město Tirschenreut dostat až do Wiesau a zpět, celá okružní jízda má zhruba 50 kilometrů. 

Další možností jsou tzv. cyklostezky přátelství, které se nachází ve stejné oblasti. Z německého Nabburgu se dá do města Schönsee dojet zhruba za tři hodiny, trasa má 45 km. O kus dál vede trasa z Eslarnu do Neustadt an der Waldnaab a trasa od hradu Falkenstein do Řezna. Stezky přátelství vedou kolem starých kolejových tratí, nejsou proto příliš fyzicky náročné na zdolání.

​Existují i mnohem delší trasy, nejčastěji ty, které vedou kolem německých řek. Kolem Rýna se dá dojet z Kolína nad Rýnem až do Frankfurtu nad Mohanem, tato trasa má asi 200 kilometrů. Podél převážně francouzské řeky Mosely se dá 240 km dlouhou stezkou dojet z Koblenzu až do lucemburského města Schengen. Stejně tak se dá na kole už z Česka projet Německo podél Labe až dostat se až do Cuxhavenu, kde řeka ústí.

bd, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz