Experti na cestách

Letiště kvůli covidu zažívají kolapsy. Tipy, jak předejít dlouhým frontám

S prázdninami odstartovaly na letištích velké problémy s odbavením. Letiště nemají kvůli pandemii dostatek personálu, a tak se dají potíže očekávat celé léto. Toto téma řešili v pořadu Experti na cestách, kde poradili, jak si zjednodušit, zrychlit a zpříjemnit odlet na dovolenou.

Nejnáročnější část prázdnin už mají letiště pravděpodobně za sebou. "První prázdninový víkend je vždy kritický, všichni totiž chtějí někam zmizet. Tentokrát byl kritický ať už z pohledu náporu cestujících, náporu provozu, nebo těch negativních vlivů zpoždění. Nicméně to neproběhlo tak kolapsově. Dosáhli jsme asi historických čísel tohoto roku," řekl výkonný ředitel letového provozu Letiště Václava Havla Martin Kučera.

Nejpernější částí roku je pro letiště červen až září, Kučera doufá, že nyní už je situace pod kontrolou. "Běžná situace, běžný provoz. V tuto chvíli je to pro mě potěšující stav, kdy všechna upozornění cestujícím, aby se dostavili v předstihu na letiště, fungují," doplnil.

Související obsah

Výpadky po celé Evropě podle něj způsobila hlavně pandemie. "Letectví v době koronaviru dostalo ohromnou ránu, protože některá letiště musela zavřít a musela nastat fáze optimalizace nákladů. Proto proběhly nucené odchody na provozních pozicích, ale i administrativních. Tento rok nás překvapil víceméně pozitivně, ale více, než jsme si mysleli," popsal výkonný ředitel.

Na začátku roku totiž zřejmě nikdo nečekal, že se letectví dostane tak rychle zpátky do kondice, a to v celé Evropě. "Tempo nárůstu provozu bohužel není možné skloubit dohromady s tempem nástupu zaměstnanců zpět na pozice, které je potřeba obsadit," vysvětlil Kučera s tím, že za to může i obava z další vlny koronaviru, a tím pádem i ze ztráty pracovního místa, ale také protože noví zaměstnanci musí projít mnoha školeními a není možné vše zvládnout v tak krátké době.

Související obsah

​V pořadu Experti na cestách proto Kučera doporučil co dělat, aby se lidé vyhnuli dlouhým frontám při odbavení. "Je důležité přečíst si pokyny, které má cestující od letecké společnosti nebo cestovní kanceláře. Dostavte se na odbavení v nějakém časovém předstihu. Dalším krokem je pečlivě si zabalit, abyste neměli v kufru něco, co na palubě letadla nemá co dělat," radí. 

Mezi nejčastější chyby, které Češi dělají na letišti, podle něj patří, že nepřijedou včas a nepohlídají si terminál, ze kterého mají letět. "Je také nutné mít s sebou veškeré potřebné doklady a dokumenty. Není to vzácná situace, že cestující přijde na letiště bez platného dokladu. Je důležité pohlídat si víza a pak si hlídat situaci na tom letišti. Může dojít ke změnám a cestující by si to pořád měl hlídat," uzavírá Kučera.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz