Vesmír

Astronomové objevili ve vesmíru záhadný záblesk. Takový ještě nikdy neviděli

Astronomové objevili ve vesmíru záhadný záblesk. Takový ještě nikdy neviděli
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Astronomové objevili neobvyklý, periodicky se opakující, rádiový signál ze vzdálené galaxie. Trvá až tři sekundy, což je tisíckrát více, než je běžné u tohoto jevu. Vyznačuje se také nejzřetelnějším opakujícím se vzorcem, který byl dosud u rádiových záblesků pozorován. Vědci jej přirovnávají ke tlukotu srdce.

Pozoruhodný objev učinil mezinárodní tým astronomů, kteří jej popsali ve studii publikované tento týden v odborném časopise Nature. Zachytili rychlý rádiový záblesk (FRB), což je jev, který vědcům zkoumajícím vesmír není neznámý. Stále ale neznají zdroj těchto záblesků. Objev by jim mohl pomoci tuto záhadu rozlousknout.

Nově objevený rádiový signál, který pojmenovali FRB 20191221A, je sám o sobě fascinující. Běžný FRB trvá jen několik milisekund, než pohasne, a jedná se zpravidla o náhodné jednorázové události. Tento případ je ale jiný. Trvá totiž až tři sekundy, tedy tisíckrát více, než je průměr u tohoto jevu.

Záblesk se navíc opakuje, a to s největší pravidelností, jakou dosud astronomové u FRB zaznamenali. "Bylo to neobvyklé. Nejenže byl velmi dlouhý, ale opakoval se s pozoruhodnou přesností. Záření přicházelo v každém zlomku sekundy. Bum, bum, bum. Jako tlukot srdce. Je to poprvé, kdy je samotný signál periodický," popsal objev jeden z autorů studie, astrofyzik Daniele Michilli, který působí mimo jiné na univerzitě MIT.

Související obsah

​Do budoucna se výzkumníci pokusí zachytit další záblesky ze stejného zdroje, které by jim mohly pomoci odhalit, co je zdrojem FRB. Záblesk 20191221A by mohl posloužit také jako druh astrofyzikálních hodin. Frekvence signálu se totiž bude měnit s tím, jak se zdroj bude vzdalovat od Země, čehož by astronomové mohli využít k měření rozpínání vesmíru.

FRB byly poprvé objeveny v roce 2007 a dodnes jsou pro vědce záhadou. Hlavním podezřelým jsou podle domněnek astronomů typy neutronových hvězd, známé jako rádiové pulsary a magnetary. Nový objev naznačuje, že tato teorie by mohla být správná. "Domníváme se, že tento nový signál by mohl být magnetar nebo pulsar 'na steroidech'," konstatoval Michilli.

Pulsary jsou neutronové hvězdy, které rychle rotují a vysílají velmi intenzivní záření. Magnetary se zase vyznačují extrémně silným magnetickým polem. Všechny typy neutronových hvězd vznikají, když se velmi hmotné hvězdy dostanou na konec svého života. Ten doprovází masivní exploze supernovy, která po sobě zanechá objekt tak hustý, že jedna čajová lžička by vážila téměř čtyři biliony kilogramů.

Nejhlubší náhled do vesmíru! NASA ukázala snímky z Webbova teleskopu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz