Tipy na výlet

Tipy na výlety: Nejkrásnější české hrady a zámky, které si zahrály v pohádkách

Tipy na výlety: Nejkrásnější české hrady a zámky, které si zahrály v pohádkách
Archiv TV Nova Zdroj: TV Nova

Oblíbené české pohádky nenabízí zábavu pro celou rodinu jen před televizními obrazovkami, mohou se stát inspirací na kouzelné výlety po celé České republice. Vydejte se se svými dětmi po stopách českých pohádek a poznejte kouzelné scenérie honosných hradů a zámků.

Arabela, Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty, Ať žijí duchové! nebo Šíleně smutná princezna. Každý si mezi českými pohádkami najde tu svou oblíbenou. Krásné pohádkové příběhy nemusí zůstat jen na stříbrném plátně a mohou ožít i v realitě, a to na skutečných natáčecích místech.

Dětské příběhy zavedou návštěvníky po celé České republice. Hrady a zámky totiž nebyly jen domovem knížat a králů z českých dějin, ale také například Popelky, Zlatovlásky nebo Růženky. Podívejte se na přehled těch nekrásnějších hradů a zámků, společně s jejich otevírací dobou a cenou vstupného.

Zámek Hluboká

Státní zámek Hluboká je jeden z největších dochovaných romantických areálů s rozlehlými zahradami. Stal se také exteriérem pro natáčení černobílé pohádky Pyšná princezna. Návštěvníky čekají honosné komnaty plné drahého nábytku a zlata.

Právě v Půlnočním království na zámku Hluboká dostane princezna Krasomila zpívající květinu a postupně se zamiluje do ušlechtilého krále Miroslava. Návštěvníci si tuto pohádku na Hluboké mohou připomenout i díky letnímu kinu, kde se promítá.

Související obsah

O prázdninách je zámek otevřený denně od 9 do 17 hodin. Vstupné se odvíjí podle okruhů, lístky na základní prohlídku vyjdou dospělého na 240 korun a dítě na 100 korun.  

Zámek Červená Lhota

Státní zámek Červená Lhota je ukázkou renesance a pochází ze 14. století. Jeho charakteristická červená barva s sebou přináší tajemnou legendu o stále se zbarvující omítce.

Související obsah

Malebný zámeček obklopený rybníkem si zajisté každý pamatuje z muzikálové pohádky o Zlatovlásce, kdy se Jiřík vydává získat krásnou zlatovlasou pannu pro zlého krále. Po cestě pomůže několika malým tvorům, kteří mu jeho dobrotu oplatí právě na zámku Červená Lhota, kde Jiřík plní těžké úkoly.

Letní návštěvní doba je od 9:30 ráno až do 17 hodin večer. Cena vstupenek vychází na 190 korun pro dospělého a 80 korun pro dítě za základní okruh.

Nejkrásnější české hrady a zámky Zdroj: Getty Images

Zámek Průhonice

Nádherný zámek je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Je také obklopený krásným parkem, který bývá na jaře a v létě celý rozkvetlý, pyšní se hlavně rododendrony zářícími všemi barvami.

Tato lokalita se ocitla v pohádce Princezna se zlatou hvězdou. Princezna Lada zde žila se svým královským otcem a trhala v Průhonickém parku květiny. Ze zámku však kvůli zlému králi Kazisvětovi uprchla.

Související obsah

Natáčela se zde také vtipná pohádka s Čerty nejsou žerty. Kníže se svým správcem tu stojí na schodišti a pozorují, jak ze zámku padá omítka, poté se hamižný správce nabídne, že ho od důvěřivého knížete koupí.

Návštěvníkům je přístupný velký park, v zámku mohou nahlédnout na nádvoří a do malebné kavárny. Park je otevřený v letní sezóně od 7 ráno do 8 večer. Vstupenka vyjde na 100 korun za dospělého a 60 korun za dítě.

Nejkrásnější české hrady a zámky Zdroj: Getty Images

Český Šternberk

Hrad Český Šternberk svému okolí vévodí na vysoké skále a shlíží na řeku Sázavu. Hrad v roce 1467 prošel rekonstrukcí ve stylu pozdní gotiky, ve druhé polovině 17. století byl přestavěn do raného baroka a dostal zámecký nádech.

Monumentální hrad si zahrál v seriálu Arabela, odkud čarodějnice vydávající se za královnu vyhodí křišťálovou kouli z okna, a v pohádce Anděl Páně. Diváci si s ním mohou spojit Dorotčinu komůrku, kde schovávala anděla Petronela nebo vězení, kde byla Dorotka s králem Maxmiliánem uvězněna.

V létě je otevřeno každý den od 9 do 18 hodin. Výjimkou je pondělí, kdy je možné navštívit pouze dvě prohlídky, a to ve 12 a 14 hodin. Cena vstupenky za dospělého je 170 korun a za dítě 120 korun.

Související obsah

Hrad Švihov

Velký hrad Švihov stojící na vodním příkopě je okouzlující jak v létě, tak v zimě. Kamenné zdi přenesou návštěvníky zpět do středověku. Právě jeho zimní vzhled je divákům asi povědomý.

Na hradě se totiž natáčela pohádka, která se na televizní obrazovky vrací každé Vánoce, a to Tři oříšky pro Popelku. Okouzlující a vtipná pohádka, která Popelku pojala na rozdíl od předešlých verzí jako odvážnou a nezkrotnou dívku, si získala srdce Čechů, ale i uznání zbytku světa.

Nejkrásnější české hrady a zámky Zdroj: Getty Images

Na hradě bydlela Popelka s macechou a nevlastní sestrou. Můžete zde navštívit nádvoří, kam přijede Libuška Šafránková na Juráškovi v krásných bílých šatech a princ jí nasadí střevíček. Také se můžete podívat do kuchyně, kde hlavní hrdinka naschvál zapráší macechu, nebo do podkroví, kam chodí za sovou Rozárkou.

Hrad je v letní sezóně otevřený od 9:30 do 17 hodin. Nabízí několik okruhů, včetně toho pohádkového. Prohlídka toho základního vyjde dospělého na 180 korun a dítě na 70 korun.

Související obsah

Zámek Žleby

Zámek Žleby vypadá opravdu jako z pohádky, proto si zahrál hned v několika. Monumentální sídlo s krásnou kaplí, luxusními komnatami, zámeckou kuchyní a vysokou věží oslní každého turistu. Kolem zámku se navíc rozléhá krásný park, který nabízí i přehlídku dravých ptáků.

Zámek diváci mohou znát například z pohádky Nejkrásnější hádanka, na jehož nádvoří stojí fronta nápadníků čekající na mazané otázky princezny. Dále ho mohou vidět v pohádkách Tři bratři, O Šípkové Růžence, Kouzla králů, O vánoční hvězdě a Nejlepší přítel.

Památku je v létě možné navštívit od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Prohlídka základního okruhu stojí 200 korun za dospělého a 80 korun za dítě.

Nejkrásnější české hrady a zámky Zdroj: Profimedia

Hrad Křivoklát

Královský hrad Křivoklát patří k nejvýznamnějším českým hradům. Stavba se tyčí na kopci a dominuje jí hlavní věž, kterou doplňuje několik menších.

Tak jako Žleby i Křivoklát je oblíbeným místem filmařů. Natáčely se zde pohádky jako Jak se budí princezny, kde si diváci mohou vybavit balkón, na kterém vysvobozená Růženka a Jaroslav mávají na nadšené poddané. Mezi další pohádky odehrávající se na Křivoklátě patří Honza málem králem, Třetí princ a Tři veteráni.

Související obsah

O prázdninách je hrad Křivoklát otevřený od úterý do neděle. Návštěvníci se do něj mohou podívat od 9 hodin ráno do 18 hodin večer. Vstupné vychází 240 korun za dospělého a 100 korun za děti.

Zámek Sychrov

Novogotický zámek je plný krásných komnat se zdobenými tapisériemi a původním vybavením. Zámek obléhají i krásné zahrady.

Sychrov je známý díky několika pohádkám, jako jsou například Zlatovláska nebo Nesmrtelná teta. Na zámku najdete i schodiště, kudy běží král Ctirad poté, co přijde o svůj rozum.

Zámek Sychrov je v letní sezóně otevřený od 9 do 16:30 hodin. Prohlídka základního okruhu vyjde dospělého na 250 korun a dítě na 100 korun.

Tip na výlet Zdroj: Profimedia

Zámek Blatná

Zámek Blatná se nachází nedaleko Strakonic, představuje nejen příjemně strávené odpoledne na zámku, ale také procházku po velkém parku. Jedná se o jeden z nejzachovalejších vodních zámků, které jsou v České republice. Památku totiž obklopuje vodní příkop, který se stal kulisou pro natáčení filmu Šíleně smutná princezna.

Právě do tamního rybníka spadl princ, když chtěl vidět tvář princezny, aniž by si uvědomil, že s ní sedí v loďce. Zámecké zahrady se staly místem, kde mazaní rádci kuli pikle a plánovali válku. Slavné "Chopte se mě, pochopové," pronesl Václav Neckář právě na Blatné.

V letním období si mohou návštěvníci zámek prohlédnout každý den od 9 do 18 hodin. Dospělý za okruh Od středověku až po současnost zaplatí 270 korun a dítě 200 korun.

Související obsah

Zámek Ploskovice

Krásné letní sídlo je postavené v neobvyklém italsko-čínském slohu a působí tak jako malé Versailles. Na zámku se natáčela pohádka Princ a Večernice, právě do Ploskovic si Měsíčník, Slunečník a Větrník přišli pro své manželky a princ Velen tu poprvé spatřil krásnou Večernici a políbil ji.

V červenci a srpnu si mohou lidé prohlédnout Ploskovice od 9 do 17 hodin. Vstupné si dospělý může koupit za 170 korun a dítě za 70 korun.

Tip na výlet Zdroj: Profimedia

Hrádek u Nechanic

Novogotický zámeček byl postaven jako letní sídlo pro rod Harrachů. Jeho červená barva a cimbuří působí už samy o sobě jako z pohádky, právě proto se jich tu několik natáčelo.

Libuše Šafránková jako Večernice žila právě na tomto zámku v pohádce Princ a Večernice, odkud ji unesl zlý Mrakomor. Kulisy červeného zámečku lidé mohou poznat také ve filmech Fišpánská jablíčka a Elixír a Halíbela.

O prázdninách jsou prohlídky Hrádku u Nechanic možné od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Prohlídka základního okruhu vyjde dospělého na 180 korun a dítě na 70 korun.

Pohádky Tři oříšky pro Popelku, Tři bratři, Nejkrásnější hádanka, S čerty nejsou žerty, Jak se budí princezny a mnohé další najdete na Voyo.

Podívejte se na video, jak se hrady a zámky chystaly na novou sezónu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz