Zahraničí

Španělům se podařil úžasný objev. Kosti patří nejstaršímu Evropanovi

Španělům se podařil úžasný objev. Kosti patří nejstaršímu Evropanovi
Při vykopávkách v Atapuerce se podařilo najít nejstarší kosti člověka v Evropě | Zdroj: Profimedia

V severním Španělsku paleontologové objevili lidské kosterní pozůstatky. Nalezená čelist je dosud nejstarší lidskou kostí v Evropě.

Dosud zjevně nejstarší evropské zlomky kostí paleontologové nalezli ve španělské krasové oblasti Atapuerca na konci června. Jedná se o část čelisti o velikosti skoro sedm centimetrů. Atapuerca je v Evropě jednou z oblastí s největší četností nálezů pravěkých lidských ostatků. Informaci přinesl portál The Guardian.

Kosti vědci nalezli pod více než dvoumetrovou vrstvou hlíny. Navíc byly ještě hlouběji než do té doby nejstarší objevená čelist a zuby z roku 2007, které jsou ze stejné oblasti. Právě proto jsou odborníci toho názoru, že nově nalezené kosti mohou být až 1,4 milionu let staré, tedy celých 200 tisíc let starší než předchozí nálezy.

Část čelisti nejstaršího člověka v Evropě | Zdroj: Profimedia

​​Podle paleoantropologa José-Maria Bermudeze de Castra z Národního výzkumného ústavu lidské evoluce (CENIEH) není zatím jasné, kterému lidskému druhu kosti patří, nejpravděpodobnější ale zatím je, že se jedná o druh Homo antecessor, což je předchůdce Homo sapiens i neandrtálců. Další zkoumání kostí bude trvat ještě minimálně půl roku.

"Je velmi pravděpodobné, že jsme našli fosilii, která je velmi důležitá a zajímavá, jelikož zjevně patří jedné z prvních populací, které kolonizovaly Evropu," uvedl Castro podle portálu Daily Mail.

Související obsah

Území Atapuerca bylo v roce 2000 přidáno na seznam světového dědictví UNESCO. Archeologické práce v této oblasti začaly v roce 1978, nachází se tam tisíce lidských kosterních ostatků i pravěkých nástrojů.

Archeologové z Izraele našli stovky artefaktů ze starověkého Říma (12/2021):

bd, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz