Zahraničí

Zákeřný virus v USA ohrožuje miminka. Některá téměř přišla o bílé krvinky

Zákeřný virus v USA ohrožuje miminka. Některá téměř přišla o bílé krvinky
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Centrum pro výzkum a prevenci nemocí (CDC) varovalo před šířením zákeřného viru ve Spojených státech amerických. Ohroženi jsou zejména kojenci, pro které může být nákaza velmi nebezpečná. Rodiče by proto měli být ve střehu, pokud se u jejich dětí objeví některé příznaky.

Zdravotníci z několika amerických států oznámili, že evidují od května šíření tzv. parechoviru (PeV). Ten může vyvolat záchvaty, meningitidu nebo další závažná onemocnění zejména u kojenců mladších tří měsíců, píše portál NBC News.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí varovalo lékaře i rodiče ohledně šíření viru poté, co zemřelo 34denní miminko. Podle odborníků se jedná o dětský patogen, který cirkuluje zejména v létě a na podzim. Šíří se kýcháním, kašlem, slinami nebo stolicí. Typickými příznaky je například vyrážka, infekce horních cest dýchacích, běžná je také vysoká horečka. U dětí starších tří měsíců bývají symptomy obvykle mírnější.

Související obsah

Experti, kteří zkoumali mozkomíšní mok dětí nakažených tímto virem, zjistili, že jejich bílé krvinky téměř zmizely. Na parechovirus navíc zatím neexistuje žádný lék.

"Rodiče kojenců by měli vyhledat lékaře, pokud se u jejich dítěte příznaky objeví. Je potřeba, aby lékaři testovali podezřelé kojence na PeV a během léčby je nechávali umístěné ve speciálních a oddělených prostorách v nemocnici. Zabrání se tak šíření nemoci v jeslích nebo na jednotkách intenzivní péče pro novorozence," vyzvalo CDC.

Centrum navíc uvedlo, že v současné době nefunguje ve Spojených státech amerických žádné systematické pozorování PeV. "Laboratorní testování se v posledních letech stalo široce dostupné a je možné, že zvýšené testování vedlo k vyššímu počtu diagnóz ve srovnání s předchozími lety," myslí si experti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz