Domácí

Maminku odmítli pustit za tříměsíční dcerkou. Ženě pouze odebírali mléko

Maminku odmítli pustit za tříměsíční dcerkou. Ženě pouze odebírali mléko
Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Skoro týden se v době vrcholící pandemie koronaviru nemohla dostat maminka za svou malou dceruškou. Nemocnice to odůvodňovala protiepidemiologickými opatřeními. Jenže podle ombudsmana na to ze zákona nemá právo.

Tříměsíční dívenka musela v březnu roku 2020 na jednu z pražských JIPek. Kromě první noci ale matce personál nemocnice zakázal se s dítkem vídat. Od matky jen pracovníci přebírali odstříkané mateřské mléko. O případu informovala kancelář ombudsmana ve středu.

Maminka se za holčičkou dostala až poté, co dcerku přeložili na běžné oddělení. To ale trvalo celých sedm dní. Nemocnice postup odůvodňovala šířením koronaviru, maminka ale měla v době přijetí dcery do nemocnice negativní test.

Žena se kvůli tomu obrátila na vedení nemocnice a na úřady, tam ale moc nepochodila. O pomoc tedy požádala ombudsmana. "Je třeba si uvědomit, že jádrem stížnosti nebylo neumožnění nepřetržité přítomnosti zákonného zástupce pacienta, ale jakéhokoliv kontaktu (byť v omezeném rozsahu) matky s malým dítětem po několik dnů. Jsem si vědoma toho, že právo hospitalizovaného dítěte na nepřetržitou přítomnost rodiče neplatí absolutně a za jistých okolností může být omezeno, zejména právě na takovém typu oddělení, kde je třeba zajistit bezpečnou péči o výrazně ohrožené pacienty. Pak ale musí být umožněn alespoň krátký kontakt dítěte s rodiči, obzvlášť pokud jde o kojence a jeho matku jako v tomto případě," míní zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.

Související obsah

​Šimůnková poukázala také na to, že sice v březnu roku 2020 platil zákaz návštěv v nemocnicích, výjimkou byly ale návštěvy u nezletilých pacientů. Ti mají dokonce nárok i na nepřetržitou přítomnost rodiče.

"Úřady, které stížnosti ve zdravotnictví vyřizují, by měly podle zástupkyně ombudsmana vždy přezkoumávat důvody, proč nemocnice odmítá umožnit přítomnost zákonného zástupce u dítěte, tedy zda sledují legitimní cíl. Úřadům při svých šetřeních doporučuje, aby přezkoumávaly, zda vnitřní řády nemocnic pobyt rodičů s dětmi příliš neomezují. Nemocnice by podle ní měly nastavit rozumné a transparentní podmínky a měly by k situacím přistupovat individuálně. Ministerstvo zdravotnictví už v minulosti zástupkyni ombudsmana přislíbilo vytvořit metodické stanovisko dobré praxe, kde by shrnulo základní pravidla pro pobyt rodičů v nemocnici s hospitalizovanými dětmi," dodala kancelář ombudsmana.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz