Zajímavosti

Sucho si začalo vybírat svou daň. Některé řeky přestaly být splavné

Ideální počasí, tedy slunečno a dostatek vody ve Vltavě si užívají vodáci. Ale ne všude jsou podmínky tak dobré. Sucho si vybírá svou daň a některé úseky českých řek už splavné nejsou.

Ve chvíli, kdy je předpověď počasí příznivá a slibuje slunce doprovázené vysokými teplotami, zaměstnanci půjčoven lodí a správci kempů se prakticky nezastaví. Nejlepší podmínky pro splouvání jsou aktuálně na řece Vltavě.

Sjízdnost si pochvalují i samotní vodáci. "Za dnešek úplně bezvadný. Doporučuji všem," zvolal jeden z nich. "Úplně parádní," přidal se další. Důvod, proč se na Vltavě vodákům tak líbí, objasnil Jaroslav Lhotský z půjčovny lodí Pirát. "Vltava, jako jediná z řek v České republice, má obrovskou výhodu v přehradě Lipno," řekl.

"Díky srážkám, které byly před 14 dny se lipenská nádrž postupně doplnila a v současné době se postupně odpouští mírně zvýšeným odtokem, který vodáci můžou využívat," přidal Petr Hovorka z Povodí Vltavy. Právě tento tok má vody dostatek, další řeky už jsou ale na pokraji sjízdnosti. Dobrá situace je ještě na Berounce, naopak problémy jsou na Sázavě nebo na Ohři.

Související obsah

"V případě, že se přesto rozhodnete Vltavu sjíždět, nebo obecně jakoukoli jinou řeku, je samozřejmě podstatné držet se několika bezpečnostních zásad. Především, pokud cestujete na raftu, mít ho správně nafouknutý tak, jak má být. Dále samozřejmě používat bezpečnostní prvky, jako jsou plovací vesty nebo také třeba helmy," řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Vltava už si letos jeden lidský život vzala. Dalších pět lidí o něj bojovalo poté, co se jejich raft převrátil na jezu v Českém Krumlově. Tělo jednoho z členů skupiny policisté objevili až za několik dní.

pv, TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz