Počasí

Blíží se silné bouřky. Meteorologové řekli, kdy vystřídají pekelná vedra

Blíží se silné bouřky. Meteorologové řekli, kdy vystřídají pekelná vedra
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Po pekelném horku do Česka dorazí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před nimi vydal výstrahu, která platí od čtvrtečního odpoledne až do pátečního rána. Hrozí ve střední části republiky, pro západ Čech a Moravu výstraha vydána nebyla. Nadále také platí varování před velmi vysokými teplotami a požáry. Na řadě stanic ve středu dokonce padl teplotní rekord.

Tento týden nejen v Česku panují tropické teploty, na řadě stanic padl teplotní rekord. Nejtepleji bylo podle meteoroložky Dagmar Honsové v Doksanech a Plzni-Mikulce, kde bylo naměřeno 36,1 stupně Celsia. V Tušimicích se teploty vyšplhaly na 35,7 stupně a v Praze-Karlově na 34,9 stupně. "Česko má za sebou zatím nejteplejší červencový den," řekla Honsová.

Horka na chvíli přeruší silné bouřky. ČHMÚ před nimi vydal výstrahu, která platí od čtvrtečních 14 hodin do pátečních šesti hodin ráno, a to pro Prahu, Vysočinu, Jihočeský, Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj a části Středočeského, Ústeckého a Plzeňského kraje.

Výstraha před silnými bouřkami | Zdroj: ČHMÚ

​"Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek, a to zejména s přívalovými srážkami kolem 40 mm. Objevit se mohou i nárazy větru kolem 70 km/h a menší kroupy," uvádí ČHMÚ.

Související obsah

Vysoké teploty

Ochlazení ale nečekejte, v následujících dnech stále platí i výstraha před vysokými a velmi vysokými teplotami. Až do půlnoci platí pro Olomoucký a Zlínský kraj a části Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje varování před teplotami přesahujícími 34 °C. V částech Jihomoravského kraje by se lidé měli připravit na horko i v pátek.

Výstraha na čtvrtek

Výstraha před vysokými teplotami (čtvrtek 21.7.) | Zdroj: ČHMÚ

​Výstraha před vysokými teplotami s nižším stupněm nebezpečí platí v částech Královéhradeckého a Pardubického kraje až do půlnoci ze čtvrtka na pátek a v částech Vysočiny ještě o den déle. "Odpolední teploty vystoupí nad 31 stupňů Celsia," předpovídají meteorologové.

Výstraha na sobotu

Výstraha před vysokými teplotami (pátek 22.7.) | Zdroj: ČHMÚ

Do půlnoci na sobotu vysoké teploty potrápí také Prahu a části Středočeského, Ústeckého, Libereckého a Královéhradeckého kraje, na rozdíl od předchozích výstrah ale tato začala až o půlnoci ze středy na čtvrtek.

Podle meteorologů horko potrvá i o víkendu, nejtepleji má být na Moravě a ve Slezsku. Pro žádnou z těchto oblastí ale zatím nebyla vydána výstraha. ČHMÚ zatím pouze "předběžně varuje" obyvatele Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje před teplotami přesahujícími 31 °C, místy dokonce 34 °C. Předpovědi ještě experti budou upřesňovat.

Související obsah

​Riziko požárů

V důsledku sucha a vysokých teplot hrozí také požáry. Výstraha před nimi platí až do odvolání pro téměř celou republiku s výjimkou jižní části Čech.

"Nerozdělávat oheň v přírodě, a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Dbát na úsporné hospodaření s vodou," doporučuje ČHMÚ.

Výstraha před požáry | Zdroj: ČHMÚ

Předpověď počasí na čtvrtek 21. července:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz