Domácí

Některé plastové výrobky poletí do koše. Poslanci schválili jejich zákaz

Poslanci ve středu projednali a schválili zákaz některých jednorázových plastových výrobků, jako jsou například plastová brčka, vatové tyčinky, míchátka, příbory, kelímky, jídelní tácky nebo krabičky.

Evropská směrnice o zákazu jednorázových plastů platí již od července 2021. Schválením zákazu poslanci ukončili přechodné období, kdy obchodníci mohli takové zboží nabízet ještě ze svých starších zásob. Středeční rozhodnutí sněmovny ještě musí potvrdit Senát.

Poslanci si od zákazu slibují, že se příznivě odrazí na životním prostředí. Každý rok se v Česku prodá například zhruba 300 milionů plastových brček, spotřebuje se pak až 20 tisíc tun plastového nádobí. Podle ministerstva životního prostředí by se měla roční spotřeba těchto výrobků snížit o 1,77 miliardy kusů.

Související obsah

​Jednorázové plasty se obvykle dají nahradit papírem. Tuzemské papírenské firmy se však potýkají s nedostatečnou kapacitou, aby se na takovou výrobu rychle přeorientovaly. V mnoha provozovnách s občerstvením již nyní podávají kávu jen v papírovém kelímku a zamícháte si ji dřívkem.

Plastové výrobky, které nejsou zakázané, budou povinně označeny příslušným logem.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz