Česká Evropa

EU vyzývá ke snížení spotřeby plynu o 15 %. Bez toho nebude nárok na pomoc

Země Evropské unie by měly v nadcházející topné sezoně snížit spotřebu plynu o 15 procent. V rámci sady opatření to navrhla Evropská komise (EK). Očekává totiž výpadek dodávek ruského plynu. Podle EK by používání plynu měli omezit spotřebitelé, úřady, firmy i elektrárny. Pokud země nebude mít dostatek plynu a bude žádat ostatní o solidaritu, bude podle návrhu muset dokázat, že plynem šetřila. Schválit návrh musí ještě členské státy.

Členské státy Evropské unie by si měly utáhnout opasky a snížit spotřebu plynu během této zimy o patnáct procent. To je jeden z návrhů Evropské komise, jak zajistit energetickou bezpečnost.

"Máme dva cíle. Jedním z nich je, aby každý členský stát snížil svou spotřebu plynu. Tím druhým cílem je, aby si členské státy navzájem poskytovaly záchranou síť," prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Zároveň je podle ní potřeba připravit se i na to, že Rusko utne přísun plynu do Evropy úplně. Von der Leyenová totiž nepředpokládá, že by Rusko obnovilo provoz plynovodu Nord Stream 1 poté, co skončí s jeho pravidelnou údržbou. K tomu by mělo dojít už ve čtvrtek.

Související obsah

"Tohle je plán, který bych nazvala 'Až se zima zeptá, co jste dělali v létě'. Protože tohle je plán, který počítá s katastrofickým scénářem, že nám Rus vypne kohoutky a že se budeme muset vypořádat s nastalou situací," dodala místopředsedkyně EK Věra Jourová. 

Podle Evropské komise by svou spotřebu plynu měly omezit jak úřady a firmy, tak i domácnosti. Pokud některá země 27 bude chtít požádat o pomoc ostatní, bude muset nejprve prokázat, že svou spotřebu snížila na minimum.

"Letošní zima bude zkouškou nejen pro energetický systém Evropské unie, ale i pro Unii jako celek. Splníme ji, pokud budeme jednat jednotně, solidárně a odhodlaně," přidala eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová. 

Návrh nyní musí podpořit členské státy Evropské unie, mají k němu ale velmi rozdílné postoje. První jednání o něm čeká ministry energetiky členských států už příští týden.

pv, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz