Zajímavosti

Tipy na výlety: Westernová městečka lákají na koně i divadelní představení

Toužíte zažít atmosféru Divokého západu? Můžete! I v Česku máme několik westernových městeček a rančů, kde na vás dýchne ta správná atmosféra. Ochutnáte kovbojské speciality a můžete si vybrat i stylové ubytování nebo vyrazit na vyjížďku na koni.

Westernové městečko Boskovice

Asi 40 km severně od Brna se nachází Westernové městečko Boskovice. Vybudováno bylo v opuštěném pískovcovém lomu a vzniklo začátkem 90. let. Za tu dobu ho vidělo více než milion návštěvníků. Není divu, autentické prostředí Divokého západu vás totiž zcela pohltí.

 "Začínáme v 11 hodin úžasnou nefalšovanou mexickou fiestou. Pak v jednu hodinu odpoledne je poetické povídání o koních a od šesti večer je hlavní představení Vinnetou," říká místní šerif Jiří Zatko. Všechna představení se odehrávají na přírodním jevišti s vodopádem v zádech.

Související obsah

"My jsme kaskadérská skupina Haraldos brothers, je to nabité akcí, krásou celého amfiteátru, vodopády, řeka Rio Pecos, koně, vozy, je tu kolem 40 lidi," prozradil představitel Vinnetoua.

Abyste se do westernové nálady pořádně dostali, můžete se převléknout do dobového kostýmu. Na památku si také můžete udělat fotku s dravými ptáky, pohladit koně, nebo si na celý den půjčit kozu. Až vám po toulkách městečkem vyhládne, určitě vyzkoušejte i zdejší stylovou restauraci, kde můžete ochutnat i kovbojské speciality.

Ve westernovém městečku je ubytováni samozřejmostí a vybírat můžete hned z několika možnosti. "Ubytování máme buď apartmánech, kanadských srubech, nebo - pro ty skromnější - ve stanech s podsadou," doplňuje Jiří Zatko. Otevřeno je tady od pondělí do neděle. Za vstupné zaplatíte 330 Kč, snížené je pak za 230 Kč.

Q ranch 

O poznání klidnější je Q ranch u pramene Dyje nedaleko Telče. Tady chovají americké koně plemene quarter horse, které díky projížďkám můžete poznat opravdu zblízka. "Historie začíná v roce 2004, kdy jsem omylem koupil zemědělský objekt, začali jsme ho přestavovat. Dnes je z něj krásný ranč, kam přijíždí lidé na teambuildingy, na pobyty o prázdninách, přijíždí se k nám učit jezdit na koních a děláme vyjížďky od 1 hodiny až po celý den," říká Petr Howerland, majitel ranče.

Související obsah

Na ranči mají otevřeno od pondělí do neděle, vyjížďku si ale určitě rezervujte s předstihem. "Největší pranice o jízdy na koni je teď v létě a vzhledem k tomu, že máme ubytovací kapacitu asi 40 lidi, tak je to náročné pro koně. Abychom to zvládli, doporučujeme, aby, kdo se chce opravdu učit, jel mimo sezónu. První dva dny půjdeme do haly a pak můžeme cválat po okolí, po krásné Vysočině," doporučuje Howerland.

Po projížďce na koni se můžete ubytovat v jednom z krásných pokojů s příjemným výhledem na celý ranč. Tady za vstup nic neplatíte a parkování je také zdarma. Lekce na koni se pohybují od 500 do 2 000 Kč, podle délky jízdy.

Fort Hary

Westernová pevnost i jediný skanzen lovců kožešin v Čechách, to vše nabízí Fort Hary. Čekají tady na vás atrakce z doby osidlování amerického Západu. V areálu pevnosti se pořádají i letní dětské tábory nebo víkendové country bály. Můžete se tu také vrátit do dob zlaté horečky a zkusit si rýžování zlata s "čínským kloboukem". Tak se říká nejpoužívanější rýžovací pánvi.

Tady klasickou návštěvní dobu nenajdete. Nejlepší je do Fort Hary zavolat a výlet si předem domluvit. Míst, kde pocítíte ten pravý divoký západ a kde se můžete v klidu projet na koni a zlepšit tak své dovednosti, je nespočet. Stačí jen zapátrat. Místa, která jsme vám ukázali, splnila naše očekávání do posledního puntíku a rozhodně stojí za vaši návštěvu.

Barbora Šimková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz