Zahraničí

Nečekané přiznání Lavrova: Plány Ruska se změnily, chceme i řadu dalších území

Nečekané přiznání Lavrova: Plány Ruska se změnily, chceme i řadu dalších území
Sergej Lavrov, Vladimir Putin a Boris Johnson Zdroj: Profimedia

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ve středu oznámil, že cílem Kremlu už není pouze dobytí Donbasu. Chceme Cherson, Záporoží a řadu dalších území, prohlásil pro agenturu RIA Novosti. Jde o zatím největší přiznání Ruska, že válečné cíle se zdaleka netýkají jen "osvobození" Doněcké a Luhanské lidové republiky. Rusko prý změnilo plány mimo jiné i proto, že Západ neustal v zasílání zbraní na Ukrajinu.

Ruský prezident Vladimir Putin v druhé polovině února zahajoval "speciální operaci" na Ukrajinu s tvrzením, že musí "osvobodit Donbas" a že jeho jediným úmyslem je "demilitarizovat" a "denacifikovat" zemi. Veškeré zprávy o úmyslech rozšiřovat své území Kreml oficiálně popíral. Nyní je ale vše jinak.

Několik měsíců trvající mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskem žádný velký průlom nepřinesla. Mezitím Rusko dokázalo zcela ovládnout Luhanskou oblast a částečně nebo zcela obsadit některá území v Záporožské a Chersonské oblasti. A jak vyplývá z posledních vyjádření šéfa ruské diplomacie pro agenturu RIA Novosti, těch se Rusko nehodlá jen tak vzdát. Spíše naopak.

Lavrov oznámil, že Rusko bylo nuceno změnit své původní plány, informuje portál Kommersant. Moskva podle šéfa diplomacie původně vycházela při březnových neúspěšných mírových rozhovorech v Istanbulu z tehdejší geografické situace. Ta se však dle jeho slov změnila.

Související obsah

​"Už nejde jenom o Doněckou a Luhanskou lidovou republiku, ale také o Chersonskou oblast, Záporožskou oblast a řadu dalších území," oznámil ve středu ruský ministr zahraničí. Dodal, že cíle Moskvy se ještě rozšíří, pokud Západ bude dál dodávat Kyjevu zbraně dlouhého doletu.

Právě zásobování Ukrajiny je Kremlu velkým trnem v oku. Podle Lavrova to byl právě "bezmocný vztek" Západu, který k rozšíření vojenských cílů přispěl. Tvrdí, že Rusko nemůže dovolit ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému nebo jeho nástupci, aby těmito zbraňovými systémy ohrožovali území DNR a LNR.

Jde o vůbec první velké přiznání Ruska, že jeho mocenské cíle sahají dál než k Donbasu.

Lavrov předčasně odletěl ze summitu G20. Ptali se ho, kdy Rusko ukončí válku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz