Počasí

Lidé z vedra kolabovali. Záchranáři po celém Česku řešili stovky případů

Do Česka dorazila vlna veder. Lidé vyhledávali stín, koupali se a ochlazovali, kde se dalo. Ale také z vedra kolabovali. Pro záchranáře byla středa jedním z nejnáročnějších dnů v roce. Po celé republice vyjížděli ke stovkám případů kolapsových stavů.

Například v Mladé Boleslavi v deset dopoledne teploměr ukazoval kolem 30 stupňů a středočeští záchranáři už vyjížděli k dalšímu kolapsu. V tomto případě měl pacient štěstí. Pohotový zachránce mu poskytl ukázkovou první pomoc.

"On tady seděl a potom najednou se začal klepat, křečovitý stav. Dal jsem ho do stabilizovaný polohy na bok. Doufám, že ten pán bude v pohodě," prozradil záchrance televizi Nova.

"Hodinu před polednem jsme zaznamenali stejný počet výjezdů na kolapsové stavy jako v běžných dnech," řekl mluvčí záchranářů Marek Hylebrant.

Související obsah

​V půl jedné teplota překročila 35 stupňů a záchranáři zachraňovali muže, který spadl z několikametrové výšky. V Nové Telibi se mladý muž rozhodl ve vedrech pracovat na střeše rodinného domu.

Skončilo to zlomeninou krčního obratle. "S poraněním krční páteře jsme ho převezli do spádové nemocnice," prozradil primář z mladoboleslavského výjezdového pracoviště Jiří Pospíšil.

Na koupališti v Říčanech u Prahy se zase záchranáři snažili přivést k životu 50letého muže, který se začal topit. Po několika desítkách minut boj prohráli. V 16 hodin záchranáři ošetřili seniorku, která těžce dýchala. To už teploměr v autě ukazoval 37 °C.

Související obsah

​Policie také volala záchranáře k nehodám, u kterých byl příčinou mikrospánek řidiče. "S nástupem vysokých letních teplot jsme zaznamenali už dvě dopravní nehody pod vlivem mikrospánku, které se staly mezi 14. a 15. hodinou," prozradila mluvčí libereckých policistů Ivana Baláková.

Třetí nehoda se stala u obce Krásný Les na Frýdlantsku. Osmašedesátiletý muž tam vyjel z levotočivé zatáčky, aniž by brzdil. Narazil do stromu a zemřel. Vyšetřovací verze hovoří o mikrospánku nebo zdravotních potížích z veder.

Kuriózní zásah mají za sebou i pražští hasiči. Ze střechy domu museli zachraňovat psa, který se před vedrem ukrýval ve stínu komína.

"K 19. hodině jsme ošetřili necelých 30 osob s kolapsovým stavem," uvedl mluvčí záchranářů. To odpovídá přibližně trojnásobku běžného denního průměru.

sei, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz