Naše Česko

Zvířata v zoo kvůli vedru trpí. Špatně jsou na tom sloni i lední medvědi

Ošetřovatelé v zoologických zahradách v Česku mají momentálně napilno. Kvůli vedrům v posledních dnech totiž trpí i zvířata, a tak je úkolem ošetřovatelů jim pomoci. Dávají zvířatům například speciální ochlazovací zmrzliny nebo je sprchují studenou vodou. Ne všechna zvířata ale v horku trpí. Třeba takové želvy, ty si vysoké teploty přímo užívají.

Chlazení v podobě bazénů nebo stříkajících trysek má ve svém výběhu většina zvířat. Některým se dokonce dostává speciální pozornosti ve formě ovocného osvěžení.

Mezi zvířata, která snáší tropické dny nejhůře, patří lední medvědi. A to hlavně proto, že na tak vysoké teploty nejsou přirozeně zvyklí. V Praze jim navíc nepomáhá ani poloha výběhu. "Je orientovaný na jihozápad, je to amfiteátr. Je vyhřívaný už od rána sluníčkem a celý den je tam extrémní teplo. Jestli by se nám nepodařilo zařídit investici, kterou jsme naplánovali, tak bychom museli chov ledních medvědů ukončit," uvedl kurátor pražské zoo Petr Velenský.

Související obsah

Horka si neužívají ani sloni. Ochladit se chodí do stínu nebo přírodních bazénů. "Přímé slunce tráví většinou na okraji pralesa ve stínu. To u nás nefunguje, i když ty výběhy jsou dělané, aby ten stín tam byl," řekl vrchní chovatel slonů Martin Kristen.

Naopak gorily si sluníčko užívají. "Naše gorily, které tu máme, jsou z Afriky a Kamerunu, kde dosahují teploty 40 stupňů Celsia, takže horko snáší dobře," sdělil kurátor primátů Jan Menger. Zvířata mají možnost najít ochlazení i ve vnitřních ubikacích, kde je stín a chládek. Ani tropické teploty ale neodradily návštěvníky.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz