Koronavirus

Covidová opatření se vrací. Nemocnice vyžadují roušky a omezují návštěvy

Covidová opatření se vrací. Nemocnice vyžadují roušky a omezují návštěvy
Lékařka v nemocnici, ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

S rostoucím počtem nakažených se vrací i opatření proti koronaviru. Například znojemská nemocnice omezila kvůli covidu návštěvy a nemocnice v Ostravě či Hradci Králové zase začaly vyžadovat respirátory.

"S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci a rostoucí počty nemocných s covidem-19 budou od pondělí 25. července 2022 v Nemocnici Znojmo návštěvy u hospitalizovaných pacientů jen ve středu a v neděli," uvedla v pátek Nemocnice Znojmo. 

Pokud to stav pacientů dovolí, měly by podle nemocnice návštěvy probíhat mimo pokoje. Se svými blízkými by se měli lidé setkávat například na zahradě nebo chodbách mimo oddělení. "Prosíme příbuzné, aby do nemocnice na návštěvu přicházeli, pouze pokud se budou cítit zcela zdrávi a nebudou na sobě pozorovat jakékoliv známky onemocnění," prohlásil tamní náměstek léčebně preventivní péče Zdeněk Monhart.

Respirátory v nemocnici zatím nejsou povinné. "Vzhledem k tomu, že má nemoc covid-19 u řady nemocných bezpříznakový průběh, prosíme všechny příchozí do nemocnice, aby v uzavřených prostorách použili respirátor, čímž ochrání nejen sebe, ale také své okolí a náš personál," informoval ale Monhart.

Související obsah

Fakultní nemocnice Ostrava oznámila povinnost nosit na některých odděleních roušky už v úterý. "Vzhledem k nárůstu nových potvrzených případů onemocnění covid-19 platí ve FN Ostrava povinná ochrana dýchacích cest respirátorem FFP2 na Klinice hematoonkologie, Klinice onkologické a od 20. 7. 2022 i na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a v Léčebně pro dlouhodobě nemocné Klokočov," sdělila nemocnice na svém webu.

Povinnost nosit respirátor platí pro zaměstnance, pacienty mimo své pokoje i návštěvy. "Dále doporučujeme návštěvám na ostatních pracovištích FNO, aby zvážily nezbytnost návštěvy, pokud pociťují příznaky respiračního onemocnění, případně použily respirátor FFP2," dodala nemocnice.

Stejná pravidla platí i pro Fakultní nemocnici Hradec Králové. "Na některých odděleních, kde jsou pacienti v největším ohrožení, platí povinnost nosit respirátory," řekl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Týká se to například onkologické kliniky. Místa, kde jsou roušky povinné, se ale podle něj mohou měnit.

Související obsah

Už dříve přikázala nosit respirátory či nanoroušky například Oblastní nemocnice Příbram. Při návštěvě pacientů Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi musí lidé také mít respirátor, roušku či nanoroušku.

Spousta nemocnic o nošení respirátorů veřejnost zatím pouze žádá. "Počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 se opět zvyšuje, chtěli bychom proto apelovat na osoby přicházející do nemocnice, ať už kvůli návštěvě lékaře, nebo svých blízkých, aby se chránily použitím respirátoru. Je potřeba si uvědomit, že nemocnice je místem, kde je riziko nákazy přirozeně vysoké," upozornil náměstek pro lékařskou péči Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Jindřich Olšovský.

Covid-19 v Česku v posledních dnech sílí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz