Domácí

Obchody v malých obcích drtí inflace. Bez pomoci státu jich velká část skončí

Inflace a rostoucí ceny energií se podepisují i na malých obchodnících. Z obcí tak mizí podniky a prodejny, jejichž provozovatelé nedokážou čelit růstu nákladů. Pokud jim nepomůžou obce, kraje nebo stát, hrozí, že v nejbližší době bude muset zavřít až 15 procent menších obchodů a restaurací.

Rostoucí ceny elektřiny, plynu, potravin a tlak na vyšší mzdy. To vše vede k tomu, že se provozovatelé obecních obchodů dostávají do svízelné situace a některým hrozí, že budou muset své provozovny zavřít.

"V současné době na prodejně platíme 20 tisíc měsíčně za elektřinu, ale počítám, až dokončíme fix, že to bude kolem 50 tisíc, což je poměrně velký nárůst. Nehledě na to, že každým rokem se zvedají mzdy, minimálně 10 procent, takže je to velice složitá záležitost," řekl člen družstva ESO Market Josef Štícha.

Náklady rapidně rostou, ale prodeje ne. Některé obchůdky se tak dostávají do výrazných ztrát. "Jediná pomoc jim je opravdu ze strany státu, protože řada těch provozovatelů, kteří jedou tyto prodejny na vesnicích, nemá jinou možnost, než zavřít. Nemohou provozovat dlouhodobě ztrátové prodejny," přidal Lukáš Němčík z Asociace českého tradičního obchodu.

Související obsah

V menších obcích zaniklo v posledních letech několik tisíc malých prodejen. Obce se ale snaží prodejny zachovat, aby zvýšily kvalitu života v daném místě. "Obávám se, že pokud nepřijde rychlá vládní pomoc, tak může 10 až 15 procent vesnických obchodů do konce roku skončit," okomentoval situaci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se loni snažilo podpořit koloniály v obcích formou dotace Obchůdek 2021+. Stejně tomu bude i letos, ne každého ale taková pomoc dokáže zachránit.

"Provozovatelé prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v obcích do tisíce obyvatel, respektive do tří tisíc obyvatel, kdy v jednotlivých částech obce nežije víc než tisíc lidí, v něm budou moci dostat finanční podporu na provoz až 130 tisíc korun," uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu. O dotace budou moci provozovatelé žádat od 1.září

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz