Domácí

V lékárnách by mohly nastat zásadní změny. Lékařům se ale moc nelíbí

Lékárny se zřejmě změní. Kromě prodeje léků chtějí lékárníci po vzoru některých dalších zemí zavést i jiné služby. V některých se tak bude třeba očkovat, jiné chtějí nabízet rozvoz léků na předpis až domů. Proti jsou někteří praktičtí lékaři, kterým vadí, že nad některými úkony nebudou mít kontrolu.

Na očkování proti covidu nebo třeba chřipce by už brzy lidé místo k lékařům mohli zamířit do lékáren. "Lékárny jsou nejdostupnější zdravotnické zařízení, mají otevřeno brzy ráno a mnoho z nich i pozdě večer. Takže pacienti by si třeba nemuseli brát volno kvůli očkování," tvrdí lékárnice a tisková mluvčí České lékárenské komory Michaela Bažantová.

To se ale nelíbí některým praktikům. Ti jediní prý znají zdravotní stav svých pacientů. Navíc podle lékařů řada i úplně zdravých lidí po očkování může mít nebezpečnou reakci. "Existuje cosi, co se jmenuje anafylaktická reakce, což je prostě život ohrožující stav, který i lékař má problém zvládnout. Volá jen tak mimochodem i záchranku," vysvětlil praktický lékař Cyril Mucha.

"Lékárníci jsou zdravotníci, patří mezi lékařská povolání. V jejich vzdělávání je mnoho lékařských disciplín. Mají také v rámci pregraduálního, ale i celoživotního vzdělávání kurzy první pomoci," argumentuje Bažantová.

Související obsah

​Z inovace nejsou nadšeni ani někteří lékárníci. Člověk po očkování má totiž pod dozorem zdravotníka strávit zhruba 20 minut. A na to některé lékárny nemají kapacity. "My jsme malá lékárna, takže tady ty prostory nejsou a personál také ne. Tak by to bylo komplikované," vyjádřila se lékárnice Michaela Pechová. Zapojení do očkování by pro lékárny ale prý bylo dobrovolné. Lékárníci by kvůli očkování prošli speciálním školením. 

Novinkou by měl být i rozvoz léků na předpis. Pomoci by to mělo hlavně starším anebo invalidním lidem. "Je potřeba, aby u toho stále byl ten lékárník, který vysvětlí, jak se ten lék užívá, popřípadě zjistil i od pacienta zpětnou vazbu, že to dobře chápe," řekla Bažantová.

Lékárníci změny řeší s ministerstvem zdravotnictví. Aby je bylo možné zavést, v České republice se musí změnit legislativa. "V tuto chvíli máme ve Sněmovně zákon, který umožňuje očkování na covid v lékárnách. A nad tímto zákonem právě probíhá i diskuze," prozradil náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

"Je trendem v celé Evropské unii využívat potenciál lékárníků," dodala Bažantová. Podobné služby už fungují třeba v Rumunsku, Itálii anebo v Polsku.

Z menších měst a vesnic lékárny mizí, nedokážou si vydělat na svůj provoz: 

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz