Domácí

Přepálený olej je nepřítelem pro potrubí. Přibývá proto speciálních nádob na něj

Přepálený olej se znovu dostává do popředí zájmu. Ve Francii ho lze teď nově používat jako palivo. Vylít ho do dřezu nebo do záchodu vede totiž k zanášení potrubí v kanalizační síti, což může vést i k havárii těchto systémů. I v českých městech se stále více objevují speciální nádoby na něj. Nově je najdete třeba v Plzni.

Nádoby na použitý olej ve čtvrtém plzeňském obvodu mají fialová víka. Zhruba dvacet jich je v Červeném Hrádku, Újezdu nebo Bukovci. "Lidé tu mají o třídění odpadu velký zájem. Konkrétně na nádoby, do kterých by bylo možné odkládat kuchyňský olej a další tuky," vyjádřil se starosta mětského obvodu Plzeň 4 Tomáš Soukup (ANO).

Přepálený olej vylitý do záchodu může v kanalizačním systému napáchat milionové škody. "Když se dostanou do kanalizací, způsobují snížení průtoků kanalizačních přípojek a vedou až k jejich ucpání," vysvětluje mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.

Přepálený olej byste měli správně nalít do pet lahve. Tu pečlivě uzavřít a vhodit do speciální nádoby. Pokud ji u domu nemáte, pak vám nezbývá, než olej odnést do sběrného dvora. "Tyto látky, stejně jako vlhčené ubrousky, další chemikálie či léky, poškozují kanalizační systém a stejně tak čističky odpadních vod," dodala Kardianová.

Související obsah

​Od roku 2020 je sběr oleje v obcích povinný. Olej je totiž cenná surovina a dá se využít na výrobu maziva nebo jako biopalivo. Francouzský parlament dokonce na svém posledním zasedání překvapivě schválil používání potravinářského oleje jako paliva do aut. I tak se ale musí průmyslově upravit.

"Motor by na to palivo chvíli patrně jel, ale za chvíli by se poškodil a samozřejmě by neodpovídal příslušným normám," vyjádřil se tajemník Svazu dovozců automobilů Josef Novotný.

Čím jsou motory novější, tím jsou náchylnější na kvalitu paliva. Podle odborníků by se oleje daly využít spíš v zemědělských strojích nebo kamionech. Z deseti litrů použitého potravinářského oleje se podle Francouzů dá získat osm litrů paliva. Pokles emisí skleníkových plynů je prý až 90procentní.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz