Zajímavosti

Razantní změna v dopravě. Francouzská auta začnou vonět po hranolcích

Razantní změna v dopravě. Francouzská auta začnou vonět po hranolcích
Ilustrační obrázek | Zdroj: Profimedia

Večer ze čtvrtka na pátek se ve francouzském parlamentu nesl ve znamení změny. Auta díky rozhodnutí poslanců budou moci jezdit na použitý olej na smažení. Sníží se tak závislost Francie na ropě.

Poslanci ve Francii v noci ze čtvrtka na pátek zlegalizovali nové palivo do aut. Řidiči mohou nově do nádrží nalévat použitý olej na smažení. Ten oproti běžné naftě vypouští až o 90 procent skleníkových plynů méně.

Jezdit na něj však mohou jen auta s dieselovým motorem. Ne však v České republice, kde je toto palivo nelegální. Nikdo však vaši nádrž kontrolovat nebude. Výpary z výfuku však mohou vonět například po řízcích. 

Související obsah

"Ve Francii je to nelegální, ale v Evropě a v našich regionech velmi rozšířené, ale skrytým způsobem," prohlásil podle webu La Dépêche francouzský poslanec Julien Bayou. Ten dále uvedl, že z 10 litrů správně upraveného použitého oleje lze získat až osm litrů paliva.

Pozitivní by mělo použití tohoto paliva i kvůli závislosti na dodavateli ropy, uvedl web Time News. "Je lepší být závislý na stáncích s hranolky ze severu než na ropě z ropných monarchií," přidal Bayou.

Pohonné hmoty začaly v Česku na začátku července zlevňovat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události