Domácí

VÝSTRAHA: Česko potrápí úmorná vedra. Hrozí také silné bouřky. MAPY

VÝSTRAHA: Česko potrápí úmorná vedra. Hrozí také silné bouřky. MAPY
Ilustrační fotografie | Zdroj: Thinkstockphotos

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před velmi vysokými teplotami. V některých částech republiky teploty přesáhnou i 34 °C. Meteorologové navíc varují také před silnými bouřkami.

Česko budou bičovat extrémní vedra. Meteorologové proto vydali několik výstrah. Od pondělní 11. hodiny dopoledne do 20:00 platí varování před velmi vysokými teplotami pro část Středočeského (Kladno, Rakovník, Slaný), Plzeňského (Blovice, Horšovský Týn, Kralovice, Nýřany, Plzeň, Přeštice, Rokycany, Stod, Stříbro) a Ústeckého kraje (Bílina, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec).

Teploty mohou odpoledne překročit až 34 °C. Právě to může být pro lidský organismus obrovská zátěž. Lidem hrozí přehřátí i dehydratace. "Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata v autech zaparkovaných na přímém slunci. Je nutné věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům," radí odborníci.

Související obsah

Pro celé Česko poté platí výstraha před vysokými teplotami, a to rovněž do pondělních 20:00. Počítat musíme s tím, že odpoledne se teploty zvednou až nad 31 °C.

Výstraha před velmi vysokými teplotami | Zdroj: ČHMÚ

Výstraha před bouřkami

Meteorologové varují také před silnými bouřkami. Ty mají od pondělní 20. hodiny do úterních tří hodin ráno zasáhnout Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj. "Očekává se ojedinělý výskyt bouřek zejména s nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha před bouřkami | Zdroj: ČHMÚ

Výstraha před požáry

Pro celé Česko platí až do odvolání výstraha před požáry. Je proto nutné nerozdělávat oheň v přírodě, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem a nepoužívat přesné vařiče nebo jiné zdroje otevřeného ohně.

Výstraha před požáry | Zdroj: ČHMÚ

Předpověď počasí na pondělí 25. července:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz