Domácí

"Je to teror, každé ráno nás to budí!" Lidé ze vsi šílí kvůli obecní zvonici

"Je to teror, každé ráno nás to budí!" Lidé ze vsi šílí kvůli obecní zvonici
Zvon - ilustrační foto. Zdroj: Mediafax

Obyvatelé obce Břestek na Uherskohradišťsku se obrátili na redakci TN.cz a popsali svůj palčivý problém, který je v současné době trápí. Starosta na obecní zvonici instaloval elektronický zvonicí systém, který se ozývá třikrát denně, pokaždé po dobu tří minut. První zvonění je již v sedm hodin ráno a lidé si tak stěžují na nepříjemný budíček.

Ve vesnici s 345 domy dlouho drželi tradici zvonění v původní podobě. Není zde sice kostel, ale jeden místní zemědělec chodil zvonit do kapličky, a to vždy v pravé poledne a v šest hodin v podvečer. Ranní zvonění záměrně vynechával, v sedm hodin už totiž musel být na poli. Vzhledem k pokročilému věku však zvoníkův zdravotní stav již neumožňoval vykonávat tuto činnost. Starosta se proto rozhodl jít s dobou a pořídil elektronický zvonicí systém.

Na redakci TN.cz se ale obrátili nespokojení obyvatelé obce. "Celé zvonění je v dnešní době doslova terorizující, k ničemu, vždyť tu ani nemáme kostel, není proto třeba svolávat mši. Je to doslova trapné, a pokud do obce přijede někdo z města, hned se ptá, co je to za trapárnu. Hlavně, že si na tom přivydělal starostův synovec, jako u mnoha předešlých zakázek ze celé ty roky," uvádějí místní.

Související obsah

Tříminutové zvonění se ozývá třikrát denně – v 7, ve 12 a v 18 hodin. Lidem vadí zejména ranní zvonění, které je nepříjemným budíčkem. "U nejbližších domů to může být opravdu problém. Můžeme zvážit zkrácení intervalu zvonění, třeba na půl minuty až na minutu," nechal se před časem slyšet místostarosta Martin Crla. Jenže interval je stále tříminutový, nic se tedy nezměnilo.

Starosta Jindřich Krušina namítá, že drtivé většině obyvatel zvonění nevadí. "Ve skutečnosti si stěžuje pouze jeden člověk. Řeč je o jednom obyvateli obce, který podal dva anonymy do médií," vysvětlil pro TN.cz starosta Krušina s tím, že elektronický vyzváněcí systém stál zhruba 95 tisíc korun.

Kostel v Touškově se opět pyšní všemi zvony. K jejich získání pomohla sbírka (06/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz