Domácí

Důchody se od ledna znovu zvýší. Jurečka oznámil, o kolik si senioři přilepší

Důchody se od ledna znovu zvýší. Jurečka oznámil, o kolik si senioři přilepší
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Od ledna 2023 vzroste průměrný starobní důchod zhruba o 850 korun. S bonusy za výchovu dítěte tak budou senioři pobírat průměrně 19,5 tisíce korun měsíčně. Na úterní tiskové konferenci to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"Na základě dat, která máme k dispozici, lze předpokládat, že od 1. ledna příštího roku by mělo dojít k průměrnému zvýšení starobního důchodu v České republice o 850 korun. Průměrná výše důchodu se započtením takzvaného výchovného bude asi 19 500 korun," uvedl na brífinku Jurečka.

Výchovné schválili poslanci ještě za minulé vlády Andreje Babiše (ANO) a částka činí 500 korun za jedno vychované dítě, která se započítává do zásluhové části penze a spolu s ní se bude valorizovat. Zásluhová část se vypočítává na základě odpracovaných let a výše odvodů z výdělků.

Související obsah

​Druhou částí penze je solidární výměra, která je pro všechny stejná a představuje deset procent z průměrné mzdy. Zda bude lednové zvýšení spadat do solidární nebo do zásluhové části důchodu, bude podle Jurečky jasné v září.

V letošním roce se důchody zvedly už dvakrát – v lednu při běžné valorizaci o 802 korun a v červnu kvůli vysoké inflaci o 1 017 korun. A zvýší se letos ještě potřetí – od září o 5,2 procenta do zásluhové části. "Průměrná penze se tak letos zvýší oproti loňsku zhruba o 15 procent," upřesnil Jurečka.

Související obsah

​Celkem tak má letos do penzí putovat o téměř 57 miliard korun více než v loňském roce, kdy se na důchody vyplatilo 537,4 miliardy korun, což představuje téměř třetinu státních výdajů.

Důchody se v září průměrně zvýší o 699 korun. Vláda schválila jejich mimořádnou valorizaci (5/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz