Ekonomika

Stát začne vyplácet pět tisíc na dítě. První na řadě budou nejohroženější

Jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě se začne vyplácet už v srpnu. Dávku dostanou automaticky nejprve rodiny, které už nějaké přídavky na dítě pobírají. Od poloviny srpna pak mohou o příspěvek žádat prostřednictvím elektronického formuláře ostatní rodiny. Stát chce tímto pomoci lidem vypořádat se s inflací.

Rodina Švihkých má dvě děti a bojuje se zvyšujícími se náklady na chod domácnosti. "Každý peníz navíc je dobrý. Ale pět tisíc nás nezachrání. Ta inflace už je moc vysoká. Těch pět tisíc pomůže, ale neřeší to nic v důsledku," myslí si.

O příspěvek mohou žádat rodiny či domácnosti, které mají děti mladší 18 let a vejdou se do limitu příjmu milion korun hrubého za loňský rok. Příspěvek dostanou také jen ti lidé, kteří v Česku pobývají dlouhodobě, peníze tak například nedostanou uprchlíci z Ukrajiny. Automatickou jednorázovou dávku budou od srpna dostávat ti rodiče, kteří už nějaký přídavek na dítě pobírají. Jedná se o rodiče asi 256 tisíc dětí.

Ti, kterým peníze nepřijdou automaticky, musí o příspěvek požádat na webu ministerstva práce a sociálních věcí pomocí elektronického formuláře. "Spustí se to 13. až 15. srpna, aby to lidé mohli vyplnit," upřesnil ve Snídani s Novou ministr sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). O příspěvek na dítě budou moct rodiče žádat do konce tohoto roku.

Související obsah

"Pouze prostřednictvím elektronické identity se přihlásí žádající osoba a následně čestně prohlásí, že příjmy nepřesáhly jeden milion hrubého. Druhá možnost je zajít na kontaktní pracoviště Czech Pointu," řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

"V průběhu měsíce srpna doplníme přesné informace, jak to bude posuzováno i z hlediska metodiky," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Kritika příspěvku

Státní rozpočet vyjde opatření podle Jurečky na 7,6 miliardy korun, další odhady mluví až 10 miliard korun. Podle ekonomů to problém ve větším měřítku nevyřeší. "Určitě to někomu pomůže, ale spoustě lidem to přihorší. Když teď všem dáme těch pět tisíc, tak o to více se začne utrácet, a tím pádem se ta inflace, ten růst cen, přelije z cen energií a potravin i na všechny ostatní," varuje ekonom Petr Bartoň.

"Pět tisíc je skutečně takový výstřel této vlády, aby alespoň trochu měli občané pocit, že něco dělá," kritizuje poslanec Aleš Juchelka (ANO). 

"Chápu, že pro ty, podle kterých je příspěvek nízký, je situace složitá. Na druhou stranu je tady ještě standardní sociální systém dalších typů podpor, který stát má, a je potřeba, aby toho lidé využívali. Například příspěvek na bydlení není plně využíván. Občas čtu, že je to naopak moc, nebo že ten příspěvek není adresný. Na příspěvek mají nárok rodiče asi dvou třetin dětí, třetina je z oblasti lidí, kteří mají vyšší příjem, tak si myslím, že to je zacíleno na lidi, kteří pomoc potřebují," okomentoval kritiku příspěvku Jurečka.

Na rozhovor s ministrem Jurečkou ve středeční Snídani s Novou se můžete podívat zde:

drz, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz