Domácí

ON-LINE: Shořelo 1 600 hektarů. Hřensku vyrazí na pomoc speciální letouny z Itálie

Požár v Českém Švýcarsku se hasičům stále nepodařilo dostat pod kontrolu. Oheň se šíří i přes kořeny stromů, spolykal už více než 1 600 hektarů lesa. Ve čtvrtek mají být do akce nasazeny speciální letouny Canadair z Itálie, které mohou přinést podle ministr vnitra zásadní pozitivní průlom. Italští piloti ještě večer vyrazili na průzkum terénu. Vodu budou čerpat z jezera Milada, které se tak pro veřejnost uzavře.

S masivním požárem v Českém Švýcarsku bojují hasiči i ve středu. Plameny se však stále nedaří zkrotit. Pomoc poslalo už Polsko i Slovensko. Itálie poskytla dvě letadla s velkokapacitními nádržemi, která mohou přinést zásadní pozitivní průlom, jak uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Letouny dorazily do Česka po čtvrté hodině odpoledne a do akce budou nasazeny ve čtvrtek. Jejich úkolem bude ošetřovat nepřístupné plochy, na kterých již nehoří, ale kde by mohlo vzniknout nové ohnisko. Italská letadla mají totiž tu zvláštnost, že dokážou nabírat vodu přímo z vodní hladiny. K tomu účelu jim má posloužit jezero Milada, které se tak pro veřejnost uzavírá.

Podle mluvčího Správy NP České Švýcarsko už plameny spolykaly více než 1 600 hektarů lesa. "Od nedělního rána hoří v okolí obce Hřensko lesní porosty, požár se postupně rozšířil na rozlohu stovek hektarů. Do hašení bylo postupně zapojeno na 600 hasičů, pět vrtulníků a další technika. Oblast Hřenska a Vysoké Lípy je uzavřena, správa parku žádá návštěvníky, aby do národního park nechodili," upozornil Tomáš Salov.

Areál Pravčické brány s objektem Sokolího hnízda podle něj nebyl požárem zásadním způsobem poškozen. Že se zdá být turisty oblíbená Pravčická brána v pořádku, tvrdil TV Nova už ráno i ředitel parku Pavel Benda.

Související obsah

Hasiči usilovně pracovali i přes noc

V noci na středu se hasiči zaměřovali hlavně na likvidaci malých ohnisek na skalách přímo nad Hřenskem a požární obranu evakuovaných obcí. "Hasičům se také daří držet oheň v dostatečné vzdálenosti od zatím neevakuované obce Janov," informovali na twitteru krátce před půl druhou ráno.

V noci jednotky začaly také s kácením stromů a s tvorbou tzv. protipožárních pásů. "Může to mít dost podstatný vliv. Hořlavý materiál se pomocí strojů přesouvá do míst, kde by jiskra neměla přeskočit. Situace se může otočit však ve chvíli, kdy začne foukat vítr," poznamenal generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.

Z Děčínska se napříč Českem stále šíří zápach kouře. Právě proto hasiči evidují zvýšený počet volání. Vyzvali lidi, aby nevolali a číslo tísňové linky vytočili pouze v případě, že uvidí další známky toho, že nedaleko hoří, například zahlédnou plameny. V noci na středu kouř znovu cítili obyvatelé například v Praze.

Hasiči apelují na turisty, aby se oblasti v příštích dnech vyhnuli. "Stále probíhají hasební práce. Doporučujeme všem turistům, kteří se chystají navštívit okolí Hřenska a Vysoké Lípy, aby tyto oblasti v následujících dnech nenavštěvovali z důvodu rozsáhlého lesního požáru a nekomplikovali průběh hasebního zásahu," požádali.

Hlášení o ohni v oblasti Hřenska dostali hasiči v neděli krátce před osmou hodinou ráno od německých kolegů, kteří si všimli kouře. Oheň se už dostal do těsné blízkosti několika obcí, odkud hasiči museli evakuovat obyvatele. Více informací se dozvíte v tomto článku na TN.cz

Podívejte se, jakou zkázu po sobě zanechal požár v Českém Švýcarsku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz