Domácí

ON-LINE: V plamenech je 1000 hektarů. Zabránit šíření ohně má kácení stromů

Oheň se z lesů národního parku České Švýcarsko rozšířil i do osídlených oblastí, v obci Mezná hořelo šest domů, v ohrožení je i Hřensko. Hasiči evakuovali stovky obyvatel, vpodvečer rozhodli o evakuaci Vysoké Lípy. Požár celkem spolykal téměř 1 000 hektarů lesa. Kouř je cítit napříč celým Českem. Platí zvláštní stupeň požárního poplachu, s plameny bojují desítky hasičských jednotek, policejní a armádní vrtulníky i letadlo. Dostat je pod kontrolu se jim ale stále nedaří. Zabránit šíření ohně má nyní kácení stromů v oblasti.

Požár v Českém Švýcarsku zuří i v úterý, plameny se nedaří zkrotit. V akci je 450 hasičů, zasahují jednotky ze sedmi krajů. Pomoc posílá Slovensko, Itálie i Polsko. Hřensko, Meznou a několik menších vesnic museli evakuovat.

Na zásah osobně dohlíží šéf hasičského sboru Vladimír Vlček, informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle generálního ředitele českého hasičského sboru spolykal oheň téměř 1 000 hektarů národního parku. "Nemůžeme hovořit o likvidaci požáru ani v řádu hodin, ani v řádu dnů. Spíš v delším období. Myslím si, že to dobře dopadne, ale všechno záleží na počasí," prohlásil. Kouř je cítit na kilometry daleko.

Podívejte se, kde hasiči zasahovali ke 20. hodině:

Příčinami vzniku požáru už se zabývá policie. "V souvislosti s požárem jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti," uvedla na twitteru. Pravčická brána, vzácná přírodní památka, je zahalená hustým dýmem.

"Od rána evidujeme v Libereckém, Pardubickém kraji, Praze atd. velký počet volání s nahlášením zápachu kouře. Vzhledem k povětrnostním podmínkám lze cítit kouř od požáru v národním parku České Švýcarsko na desítky kilometrů daleko. Prosíme občany, aby v tomto specifickém případě (pokud nevidíte další příznaky hoření např. plameny) zvážili, zda nám volat na tísňové linky," vyzvali hasiči v úterý před půl sedmou ráno.

Související obsah

Plameny se navíc rozšířily až do obce Mezná, kde začalo hořet několik domů. Před 12. hodinou je hasiči ještě dohašovali. Napilno měly jednotky i během noci. "Hasiči se zaměřili na požární obranu Mezní Louky a Hřenska, kde byla nařízena evakuace budov na pravém břehu Kamenice až k hranici se SRN. Evakuované osoby byly převezeny do Děčína, kde části bylo poskytnuto náhradní ubytování," sdělili hasiči v úterý ráno na twitteru.

Oheň se přiblížil i k Janovu, obci s třemi stovkami obyvatel necelé dva kilometry od Hřenska. Situaci pro TN.cz popsala krátce po jedenácté dopoledne starostka Ladislava Kotková (nez.): "Janov je monitorován, zatím nehrozí, že by se musel evakuovat. Hasiči se snaží zabránit tomu, aby z Hřenska pokračoval požár dál do Janova a do Mezné. Teď zasedá krizový štáb ve Hřensku, tak pak asi budou mít další pokyny."

​Máte vlastní fotky či videa z požáru v Českém Švýcarsku? Pošlete nám je na mail zpravy@nova.cz nebo na náš facebook.

Evakuovat museli hasiči také německý letní dětský tábor Ferdinand. "Děti a jejich doprovod byly převezeny na státní hranici a předány německým kolegům. V 7:00 bude proveden průzkum požářiště a přerozdělení jednotek včetně posil z okolních krajů a zahájeno intenzivní hašení i za pomoci letecké techniky," doplnili.

Vpodvečer hasiči oznámili nutnost evakuovat i vesnici Vysoká Lípa. "Bude nezbytné, aby se evakuovala Vysoká Lípa, vlastní procedura už začala," informoval v České televizi šéf hasičského sboru Jaromír Vlček.

Podívejte se na snímky z požáru:

Podívejte se, jak to na místě vypadá očima hasičů. Bojovali s požárem i přes noc:

Hasiči apelují na turisty, aby se oblasti v příštích dnech vyhnuli. "Stále probíhají hasební práce. Doporučujeme všem turistům, kteří se chystají navštívit okolí Hřenska a Vysoké Lípy, aby tyto oblasti v následujících dnech nenavštěvovali z důvodu rozsáhlého lesního požáru a nekomplikovali průběh hasebního zásahu," požádali.

Související obsah

Nad ránem na místo zamířila na pomoc další technika a hasiči. "Na základě dnešní domluvy krajského ředitele HZS Ústeckého kraje a generálního ředitele HZS ČR Vladimíra Vlčka půjde o tři odřady složené z příslušníků a techniky HZS Středočeského kraje, HZS Libereckého kraje a HZS Plzeňského kraje včetně Záchranného útvaru. Tyto odřady budou složeny z celkem 56 hasičů a 24 kusů techniky. Na místě budou v sedm hodin a přidají se ihned k našim kolegům, kteří bojují s rychle se šířícími požáry v těžko přístupném terénu národního parku České Švýcarsko," informovali hasiči na twitteru HZS ČR.

Uzavřená hranice, neprůjezdná silnice

"Aktuálně se kvůli požární situaci uzavírají přístupy k Pravčické bráně! Prosíme, nevstupujte do oblasti Pravčické brány mezi Hřenskem, Mezní Loukou a Meznou. Pokud se v lokalitě nacházíte, opusťte ji. Na místě dbejte pokynů stráže přírody a příslušníků záchranných složek," varovalo vedení národního parku na sociálních sítích.

Kvůli hašení požáru není průjezdná silnice z Hřenska na Meznou. "Parkoviště U vodopádu a Pod skalou jsou uzavřena. Divoká a Edmundova soutěska jsou uzavřeny," informoval hřenský obecní úřad.

Policie v úterý infomovala o dalších uzavírkách: "Policisté v souvislosti s rozsáhlým požárem v NP České Švýcarsko uzavřeli příjezdové komunikace do Hřenska od Děčína i státní hranice se SRN. Uzavřena je i silnice od Jetřichovic a Janova. Do lokality mohou pouze složky IZS."

"Na základě informací z terénu uzavíráme tyto cesty: zelená Hájenky – Mezní můstek, žlutá Hájenky – Janovská rozhledna, červená Mezní Louka – Šaunštejn, zelená Mezní Louka – Hluboký důl," oznámili v úterý dopoledne zástupci NP České Švýcarsko.

Sbírky na pomoc zasažené oblasti a jejím obyvatelům

V souvislosti s požárem vznikly už dvě sbírky. Jednu pořádá platforma znesnáze21. "Sbírka je určena primárně na pomoc lidem, kterým vzal oheň domov. Naše podpora a díky míří ke všem hasičům a jednotkám Integrovaného záchranného systému, kteří na místě zasahují," uvedli organizátoři sbírky. Peníze je možné poslat na účet 4004040040/5500 s variabilním symbolem 267, více ke sbírce dozvíte zde.

Další sbírku dal dohromady Donio tým ve spolupráci se senátorem Zbyňkem Linhartem (za STAN). "Finance z této sbírky budou využity na pomoc obyvatelům obcí zasažených požárem, případně na pomoc obcím a parku," popsal Donio tým. Přispět můžete přes tyto stránky.

Zásah v pondělí

"Zintenzivněna hasební činnost, nasazeno 48 jednotek. Na místě je více než 150 hasičů a armádní vrtulník," informovali ústečtí hasiči ve dvě po poledni v pondělí. Armáda později doplnila, že posílá ještě druhý vrtulník. Pomáhaly jim tři jednotky z Německa, které po páté hodině odpoledne odjely zpět. Požár se totiž rozšířil i na německou stranu. 

"Začalo se nám to šířit, šíří se to vinou větru. V současné době jsme evakuovali Pravčickou bránu, jedná se asi o 80 lidí, a tábor v Dolském mlýně, tedy asi 60 lidí," shrnul kolem čtvrt na pět odpoledne mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

Požár v úterý při pohledu z Německa:

Mezi 60 lidmi jsou i děti, které si přijely užívat školní prázdniny. Vedoucí tábora Radomír Fořt pro TN Live popsal, jak to vypadá s evakuací: "Požár jde naším směrem, proto musíme evakuovat tábor. Tak ve dvě hodiny jsme dostali informaci, že v noci by už ta situace mohla být dramatická, takže balíme. Děti to vzaly sportovně. Nechceme z toho dělat tragédii, bereme to jako bojovku." Kolem půl páté odpoledne byl oheň asi tři kilometry od tábora.

Krátce před šestou hodinou večer začali hasiči s evakuací obyvatel obce Mezná, ve které žije přibližně 150 lidí. Přesouvali je do náhradních prostor v Krásné Lípě. Správa národního parku po sedmé hodině večer varovala, že plameny mohou zachvátit i Pravčickou bránu. 

Hasiči doporučili části obyvatel Hřenska evakuaci:

V pondělí se z některých míst museli hasiči stáhnout:

https://www.facebook.com/HasiciVarnsdorf/posts/pfbid0VAzEqx7RgtbqPfX7c6mp8Lin9zZrpLKNK89T1QbvVHcVKYWdiSV8psnJCiycW9gUl

Hoří od neděle

Hlášení o ohni v oblasti Hřenska dostali hasiči krátce před osmou hodinou ráno v neděli od německých kolegů, kteří si všimli kouře. K hořícímu lesnímu porostu nedaleko Pravčické brány vyrazilo 34 hasičských jednotek a také vrtulník Letecké služby Policie ČR.

Související obsah

O dvě hodiny později už plameny sežehly zhruba dva hektary lesa v lokalitě Malinový důl. "Byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje 16 jednotek požární ochrany, vrtulník Letecké služby Policie ČR a letadlo letecké hasičské služby," upozornil Faják.

Dodal, že plameny sužují oblast napadenou kůrovcem a že tento škůdce tamní dřeviny výrazně oslabil. Jsou vysušené, místy dokonce nalomené. "Jsou tam poškozené stromy od kůrovce, a hrozí tak riziko pádu stromů na zasahující hasiče," vysvětlil mluvčí.

Před 17. hodinou hasiči objevili druhé ohnisko v lokalitě soutěsek v Hřensku. To má rozlohu přibližně jeden hektar a bylo z něj evakuováno přibližně 100 lidí.

Počasí na vině zřejmě není

Proč začalo hořet, není jasné. Pro celý Ústecký kraj ale vyhlásili meteorologové kvůli velkému suchu výstrahu před nebezpečím vzniku a šíření požárů. Že by za ohněm stálo právě horké počasí, si ale ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda nemyslí. Upozornil, že nebyla bouřka a blesky, které by podobné škody mohly způsobit. "Podle mého názoru bylo příčinou to, že si tam někdo udělal přes noc ohýnek. A tohle je důsledek," uvedl.

Důkazy, že tomu tak skutečně bylo, bude ale vzhledem k rozsahu požáru a množství nasazené hasičské techniky těžké najít. "Okolnosti vzniku požáru poblíž Pravčické brány prověřujeme," připojil komentář policejní mluvčí Daniel Vítek.

V oblasti Českosaského Švýcarska museli tento týden zasahovat hasiči také na německé straně. V noci na pondělí začal hořet les přímo u turisty vyhledávaného skalního mostu Bastei. S ohnivými živly bojovala zhruba stovka lidí, podle úřadů není vyloučeno, že oheň založil žhář.

Situaci popsali také ředitel národního parku České Švýcarsko Pavel Benda a místostarosta Hřenska Robert Mareš:

Nové ložisko požáru v Českém Švýcarsku se objevilo u hřenských soutěsek:

drz, rod, lud, pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz