Zajímavosti

Trosky čínské rakety padají z vesmíru k Zemi. Odborníci neví, kde nakonec skončí

Trosky čínské rakety padají z vesmíru k Zemi. Odborníci neví, kde nakonec skončí
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Z vesmíru se k Zemi řítí trosky čínské rakety. Experti se obávají, že by kus vážící kolem 21 tun nemusel shořet v atmosféře. Navíc není jasné, kam by mohl dopadnout.

Čínská raketa Dlouhý pochod 5B byla v neděli vypuštěna do vesmíru. Úkolem objektu bylo vynést přes 22 tun těžký laboratorní modul Wèn Tiān k čínské kosmické stanici Tchien-kung, informoval Daily Mail.

Po splnění úkolu se Čína následně rozhodla, že raketu dále nebude kontrolovat a nechá ji neřízeně spadnout zpět na Zemi, píše portál Space. Podle odborníků však země zbytečně riskuje. 

Související obsah

"Interní jádrový stupeň zůstává na oběžné dráze a nebyl aktivně deorbitován. Je jasné, že Čína vůbec neplní zodpovědně normy týkající se jejich vesmírného dopadu," uvedl astronom Jonathan McDowell.

Není však jasné, kam trosky velkou rychlostí dopadnou. Šance, že by kusy objektu zasáhly obydlenou oblast, jsou však nízké. Část rakety by se mohla do atmosféry dle expertů vrátit 31. července kolem 9:30 SEČ. 

Není to ale poprvé, co se k Zemi řítí trosky čínské rakety. Podobný scénář se odehrál také v loňském roce. Tehdy kusy stroje vážící přes 20 tun dopadly do Indického oceánu. V roce 2020 dokonce trosky jiné čínské rakety zasáhly Pobřeží slonoviny a poničily několik budov.

Na konci června odstartovala z Austrálie raketa, která nesla unikátní přístroj. Podívejte se na záběry:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz