Domácí

Češi chtějí vědět, jak uspořit za energie. Nová kalkulačka jim to ukáže

Češi chtějí vědět, jak uspořit za energie. Nová kalkulačka jim to ukáže
Plynový kotel, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

České domácnosti se potýkají s vysokými účty za energie a topení, často ale neví, co s tím udělat, nebo dokonce kolik na zálohách platí. Nová "kalkulačka" ukazuje lidem, jaká je zhruba optimální spotřeba pro jejich domácnost, jaká opatření k ušetření mají použít, jak asi budou efektivní a další tipy, jak v energetické krizi finančně nevykrvácet.

Podle aktuálního průzkumu agentury Ipsos, která se dotazovala celkem asi pěti tisíc respondentů, nejvíce české domácnosti znepokojují ceny elektřiny, potravin a náklady na topení. Česko také patří mezi země s nejvyšší meziroční inflací.

V průzkumu se navíc 16 procent lidí přiznalo, že vůbec neví, kolik platí za energie, dalších 43 procent to ví zhruba.

Češi odpovídali v průzkumu veřejného mínění, která témata je nejvíce znepokojují Zdroj: Ipsos
Češi v průzkumu veřejného mínění odpovídali, zda ví, kolik platí za energie. Zdroj: Ipsos

​Společnost ČEZ ve spolupráci s odborným portálem TZB-info proto připravila on-line kalkulačku šetřím.cz, kde si lidé mohou spočítat, jaká je jejich přibližná optimální spotřeba, aplikace jim také poradí, jak postupovat, aby ušetřili.

Související obsah

​"Stránka funguje velmi jednoduše a intuitivně. Lidé zadají, jestli bydlí v domě, nebo v bytě, velikost vytápěné plochy a čím topí a hned zjistí přibližnou optimální spotřebu. Web následně doporučí konkrétní opatření i s výškou možné úspory," vysvětlila ředitelka TZB-info Dagmar Kopačková. Rady na úsporu jsou řazené efektivity, rychlosti zavedení, velikosti investice a typu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz