Domácí

Šetřete energiemi, vyzval Fiala. Čekají nás podle něj složité měsíce

Na brífinku po jednání vlády vyzval premiér Petr Fiala (ODS) firmy i domácnosti k šetření plynem. Vláda na středečním zasedání odsouhlasila, aby ministerstvo obrany zrušilo tendr na nákup pásových bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun. Nově osloví přímo švédského výrobce stroje CV90 BAE Systems. Vláda na svém jednání také schválila vstup Švédska a Finska do NATO.

Premiér Petr Fiala (ODS) vyzval na středečním brífinku lidi i firmy, aby šetřili plynem. Ceny energií budou podle něj vyšší. Občané by ale podle něj neměli podléhat panice. "Čekají nás složité měsíce, ale jsme na ně připraveni. Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen," prohlásil na brífinku po jednání vlády.

"Naše závislost na Rusku už dávno mohla být mnohem menší," řekla na brífinku předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Vláda Andreje Babiše podle ní utužovala energetickou závislost na Rusku.

"Nenecháme nikoho padnout," slíbil první místopředseda vlády Vít Rakušan (STAN). Připomněl například energetický tarif. Na ten podle něj půjde 27 miliard korun a jedna rodina bude moci dosáhnout na pomoc až 16 tisíc korun "Uvědomujeme si, že nárůst cen energií je věcí, která každého tíží," řekl.

Související obsah

"Snažíme se dělat sérii opatření, abychom lidi podporovali," sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) na brífinku mluvil o evropských fondech.

Vstup Finska a Švédska do NATO ratifikuje Parlament v srpnu

Na středu si naplánovali setkání senátoři, poslanci i ministři. Vláda ratifikovala protokoly o přistoupení Finska a Švédska do NATO. "Jsem velice ráda, že vláda schválila tento první krok, který je potřebný," prohlásila Pekarová Adamová. "Naváže na něj jednání obou komor Parlamentu," dodala. Setkat by se komory Parlamentu měly na konci srpna.

Vláda dala souhlas, aby ministerstvo obrany zrušilo tendr na nákup pásových bojových vozidel (BVP) pěchoty za více než 50 miliard korun. Nově osloví přímo švédského výrobce stroje CV90 BAE Systems, oznámil novinářům premiér Petr Fiala (ODS) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Tendr byl podle Černochové zrušen na základě doporučení právní kanceláře. Nové stroje mají nahradit letitá sovětská vozidla.

Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz