Experti na cestách

Těhotenství není nemoc! TIPY na bezpečné cestování těhotných žen

Ženy by se v těhotenství měly vyvarovat různým aktivitám nebo potravinám. Mnohdy se vyhýbají i cestování, to ale není nutné, dodrží-li základní rady na cestování těhotných žen. Toto téma se řešilo v pořadu Experti na cestách.

Cestování těhotných žen bývá občas třaskavým tématem. Některé se letadlům v tomto stavu zdaleka vyhýbají, jiné by létaly klidně i pár dní před termínem porodu. "Primárně je potřeba si uvědomit, že těhotenství není nemoc. Je to jen jiný stav, proto by cestování těhotným ženám rozhodně nemělo být zapovězeno," míní doktorka Jana Voborská.

Přesto existuje období, kdy je podle ní lepší, aby se ženy čekající miminko cestování vyhnuly, a to první trimestr. "Není to vyloženě zakázané, ale je lepší, aby ženy v prvním trimestru moc necestovaly a spíše odpočívaly. Navíc většinou trpí nevolnostmi a různými neduhy spojenými s jejich stavem," popisuje Voborská.

Související obsah

Nejlepší na cestování je podle ní druhý trimestr a začátek třetího. "Tělo se začíná s těhotenstvím srovnávat. Takže to je to ideální období, kdy těhotné mohou cestovat téměř bez omezení," naznačuje doktorka s tím, že je ale vhodné vyhnout se tropickým oblastem. "Také nedoporučujeme, aby cestovaly někam daleko a vážily dlouhou cestu," doplňuje.

Létání je kategorie sama o sobě. "Každá letecká společnost má svoje podmínky, většinou není problém zhruba do 34. týdne vycestovat letecky. Nicméně doporučuji, aby si ženy zkontrolovaly podmínky letecké společnosti, se kterou budou cestovat. Některé z nich totiž chtějí potvrzení od ošetřujícího gynekologa, že je těhotenství fyziologické a že tam nejsou žádné rizikové faktory," nastínila Voborská.

Související obsah

​Některé letecké společnosti ale vezmou těhotnou ženu na palubu až do 36. týdne. "Později to už možné není, protože samozřejmě nikdo nechce, aby žena začala rodit na palubě letadla," dodává a apeluje na těhotné, aby se vyhýbaly oblastem, kde se vyskytuje malárie a zika virus. 

Podle ní je dobré být připravena na všechny situace. "Je potřeba mít zdravotní pojištění, které kryje i náklady spojené s potratem, předčasným porodem a jinými komplikacemi. Je vhodné cestovat do míst, kde je dobrá zdravotní péče a těhotná by si měla zjistit, kde je v místě dovolené nějaké zdravotní zařízení," říká doktorka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz