Domácí

Chci šetřit na teple, peníze mi to ale nepřinese. Čechy děsí příchod zimy

Chci šetřit na teple, peníze mi to ale nepřinese. Čechy děsí příchod zimy
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Mnozí Češi by rádi zkrotili své účty a chtějí se tak uskrovnit na energiích a teplu, často se jim to ale příliš nevyplatí. Například těm, kteří mají smlouvu na sjednané a odebrané teplo. Ti si na rok dopředu u dodavatele určí odhadovanou spotřebu. Pokud ale odběr tepla nastaví příliš vysoko a pak něco ušetří, příliš si nepomohou.

Vladimír Procházka, který bydlí v rodinném domě s ústředním topením, by v dobách energetické krize rád ušetřil. U svého dodavatele má smlouvu na sjednané a odebrané teplo. Nyní tak má obavy, že když si dopředu nasmlouvá určitý objem tepla a odebrané množství bude nakonec nižší, tak se mu to do vyúčtování nepromítne.

"S teplárnou jsem spokojený. Ceny jsou teda vysoké, ale s tím se nic nenadělá. Ale dostal jsem se do situace, že bych chtěl šetřit. Kontaktoval jsem obchodní oddělení, jestli se ve sjednaném množství něco nezměnilo. Ne, trvají na tom," popsal Procházka. Sjednané množství má možnost změnit jen jednou za rok.

Jeho dodavatelem je společnost Veolia. "Na základě klienty sjednaného množství tepla provádíme kalkulaci ceny tepla na celý kalendářní rok, nakupujeme paliva a další vstupy, to vše v souladu s cenovou regulací ERÚ. Zároveň tento systém slouží k výpočtu fixní části ceny, podobně jako v případě elektřiny, kde je fixní platba za jistič a platba za odebranou elektřinu. Sjednané množství tepla pokryje fixní náklady rozvodů tepla. Na spotřebu nemá vliv. Pokud zákazník svou spotřebu sníží, ušetří bez ohledu na sjednané množství tepla," popsal obchodní ředitel společnosti Jakub Tobola. Veolia ovšem není jediným českým dodavatelem, který tento způsob nabízí, dá se najít prakticky u všech teplárenských společností.

Související obsah

Hlavně správně odhadnout spotřebu

Situace ale není tak jednoduchá. Na příkladu to uvedl pro odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov TZB-info autorizovaný inženýr pro techniku prostředí a projektant Vladimír Galád.

Pokud někdo vlastní například bytový dům, kde roční odběr odhaduje na 1 000 GJ a má cenu (podle cen za rok 2018) za sjednané teplo 316,37 koruny a za odebrané teplo 351,33 koruny, tak by při odebrání 1 000 GJ zaplatil za rok 667 700 korun, tedy 1 000 x 316,37 + 1 000 x 351,33.

Pokud by ale šetřil a při stejném sjednaném množství nakonec odebral jen 800 GJ, tak by pořád platil stejnou cenu za sjednané teplo, tedy 1 000 x 316,33, snížená spotřeba by se projevila jen u odebraného tepla, kde by byl výpočet 800 x 351,33. Ve výsledku by zaplatil 597 434 korun, což je o 70 266 korun méně. Při pětinové úspoře energie se tak konečný účet snížil jen asi o deset procent. 

Pokud by ale sjednal 800 GJ a stejné množství tepla i nakonec odebral, tak by zaplatil 534 160 korun, což je oproti ceně za odebraných 1 000 GJ rozdíl 133 540 korun.

Související obsah

Češi si radši nastavují vyšší hodnoty

"Mnozí uživatelé si v tomto nejsou jistí v kramflecích. Aby neměli doma zimu, tak mají radši sjednané vysoké množství tepla. Ke správnému určení je ale potřeba znalost statistiky, počtu zimních dnů a další. Na základě toho se to dá predikovat s asi pěti až sedmiprocentní odchylkou," vysvětlil Galád pro TN.cz. Výhod v tomto způsobu odběru tepla podle něj moc není.

Veolia to ale vidí jinak. "Tento systém zohledňuje potřeby zákazníka i dodavatele. Zákazník může ovlivňovat náklady za odebrané teplo a zároveň má náklady na teplo rozložené v čase a má přehled o jednotlivých složkách ceny. Výhoda pro dodavatele spočívá v tom, že může lépe plánovat výrobu, provoz a distribuci, ale i nákup paliv, což má přínos v podobě zefektivnění některých procesů i ekonomických aspektů a umožňuje tak snižovat náklady," okomentoval Tobola.

Podle Galáda se vyplatí sjednané množství tepla spíše mírně podhodnotit. "Je nutné si ale zkontrolovat, jestli tam za to není nějaká penalizace. Technické možnosti domu jsou dané, a když někdo sjedná výrazně míň, tak je to nesmysl," řekl.

Premiér Petr Fiala (ODS) vyzval k úsporám firmy i domácnosti. Podívejte se na reportáž TV Nova z minulého týdne:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz