Ekonomika

Senát schválil úsporný tarif, který má lidem zlevnit elektřinu a plyn

Senát schválil úsporný tarif, který má lidem zlevnit elektřinu a plyn
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Úspornému tarifu, který má domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn a teplo, dali senátoři ve středu zelenou. Horní komora schválila i vládní novelu, jež snižuje platby za státní pojištěnce do zdravotnictví.

Senát schválil takzvaný úsporný tarif, jímž chce vláda ulehčit domácnostem zatíženým rapidním nárůstem cen energií. Dodavatelé elektřiny, plynu i tepla mají snížit zálohy nebo platby o dotaci, kterou jim poskytne stát.

Podle novely by měla pomoc dosáhnout nanejvýš 16 tisíc korun za rok. Přesná částka se určí na základě toho, na co domácnost elektřinu nebo plyn využívá. "Konkrétní výše bude stanovena po rozhodnutí vlády," uvedl už dřív ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s tím, že rozpočet celkem počítá s 27 miliardami.

Související obsah

Návrh se setkal s opoziční kritikou, Síkelův předchůdce Karel Havlíček (ANO) ho označil za paskvil. "Chystaný úsporný tarif měl smysl tak na jaře 2021. Je nevysvětlitelné, že na Slovensku platí lidé za elektřinu pětkrát méně," prohlásil.

Senátoři zvedli ruku i pro snížení plateb za důchodce, děti, studenty či nezaměstnané do veřejného zdravotního pojištění. Vláda tím chce ušetřit přibližně 14 miliard korun. Od začátku letošního roku stát hradí 1 967 korun měsíčně za každého pojištěnce, od srpna by měl dávat 1 487 korun.

Lidé prchají z měst na chaty, za elektřinu tak ušetří tisíce měsíčně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz