Zahraničí

Na K2 je pořádně rušno. Zrádnou horu v jediném dni zdolal rekordní počet lidí

Druhá nejvyšší hora světa K2 má za sebou rušný den. Před několika dny ji zdolal zatím vůbec největší počet horolezců v historii za jediný den. Osmitisícovka na hranicích Pákistánu a Číny by se tak v budoucnu mohla stát pro horolezce stejně lákavým cílem, jakým je už několik let Mount Everest. Výstup na ni je ale mnohem nebezpečnější.

Za minulý pátek na druhou nejvyšší horu světa vystoupalo 145 lidí. Výjimečnost toho čísla se ale ukáže až při pohledu na statistiky. Podle posledních zveřejněných dat vystoupalo do roku 2018 na vrchol K2 dohromady zhruba 370 horolezců.

Video jednoho z Šerpů z rekordního dne zachycuje frontu horolezců pod možná vůbec nejnebezpečnějším ledovcovým převisem na trase. Velmi riskantní je ale celý výstup.

"Potřebuju být skutečně koncentrovaná. S vědomím toho, že si nemůžu dovolit udělat zásadní chybu. Nebo prostě žádnou chybu. K2 neodpouští," popsala Klára Kolouchová, která se může pyšnit tím, že K2 zdolala.

Výstup na Divokou horu, jak se K2 také přezdívá, nepřežije v průměru každý pátý horolezec. Při výstupu na Mount Everest zemřou v průměru tři horolezci ze sta.

Související obsah

​"Já jsem si s K2 zažila řadu mentálních etap. Od naprostého - v žádném případě, tento kopec nikdy, přes takové váhavé období až po takové to finální rozhodnutí, že ano. A tohle období trvalo několik let," přiznala Kolouchová.

Zatímco na Mount Everestu i K2 je rušno, po desetiletí nevstoupila lidská noha na vrchol Mašerbrum. Na 22. nejvyšší horu světa vylezly zatím jen čtyři výpravy. Ta poslední před 37 lety. V nejbližších dnech by se o to měla pokusit česká výprava ve složení Radoslav Groh, Marek Holeček a Tomáš Petreček, kteří se teď v Pákistánu pod 7 821 metrů vysokou horou aklimatizují. Zahájení výstupu plánují začátkem srpna.

lud, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz